تلگرام بازار ورزش

همه قراردادهای تجاری یورگن کلوپ

یورگن کلوپ پیش از قهرمانی در لیگ قهرمانان و لیگ برتر انگلستان با لیورپول هم هم یک چهره تبلیغاتی پرطرفدار بود. این مربی کاریزماتیک حالا قراردادهای تجاری متعددی دارد و بی‌بی‌سی این قراردادها را بررسی کرده است.  

 

بی‌بی‌سی اشاره کرده که درآمدهای تجاری معمولاً سهم کمتری از کل درآمد یک مربی دارد. هر چند یورگن کلوپ که با لیورپول تا سال ۲۰۲۴ تمدید کرده، با دستمزد سالیانه ۱۰ میلیون پوند جزو پردرآمدترین مربیان جزیره است، اما چیزی که درمورد سرمربی سابق بوروسیا دورتموند قابل توجه است، میزان درآمدهای تجاری اوست.

 

کلوپ کارش را به عنوان مربی سال ۲۰۰۱ در باشگاه کوچک ماینس شروع کرد و از همان موقع توجه همه را با صعود به بوندس‌لیگا و فوتبالی جذاب جلب کرد. کلوپ به عنوان مفسر تلویزیونی شبکه دو آلمان در زمان جام جهانی ۲۰۰۶ در این کشور محبوبیت زیادی پیدا کرد. او سال ۲۰۰۸ سرمربی بوروسیا دورتموند شد و با این تیم دو سال پیاپی بالاتر از بایرن مونیخ قهرمان آلمان شد. در نهایت هم در سال  ۲۰۱۵ به لیورپول رفت و جانشین برندن راجرز شد و بعد از قهرمانی در اروپا به انتظار ۳۰ ساله این باشگاه پرطرفدار برای قهرمانی در لیگ برتر پایان داد.

 

به نوشته بی‌بی‌سی، در این ۱۸ سال کلوپ  با فوتبالی جذاب و موفق، کوچینگ پرشورش کنار زمین، رفتار خودمانی و راحت و اظهارنظرهای صادقانه و روراست، طنز دلنشین و سخنان نغزش، به یک برند شخصی جذاب تبدیل شده است. او آگاهانه به این برند می‌رسد و آن را مدیریت می‌کند. به عنوان نمونه کلوپ در دوران مربیگری بوروسیا دورتموند همواره کلاهی به سر داشت که روی آن کلمه “Pöhler” نوشته شده بود. حتی اغلب آلمانی‌ها هم باید معنی این لغت را جست‌وجو کنند. در زبان محلی منطقه کارگری “رور” که دورتموند هم در آن واقع شده، به بازیکنان فوتبال خیابانی “پولر” گفته می‌شود. او با این کلاه سعی داشت بر وجه خودمانی و فوتبالی شخصیت‌اش تاکید کند.

 

عکس: dapd

 

در ادامه مطلب بی‌بی‌سی آمده که کلوپ در این مدت حتی تلاش کرده با تغییر هدفمند ظاهر خود به این برند شخصی‌ بیشتر هم برسد و آن را را از لحاظ زیبایی‌شناسی نیز جذاب‌تر کند. چند سال پیش او ابتدا مو کاشت و سپس دندان‌هایش را با عمل زیبایی سفید کرد. حتی مدل قالب‌های عینک‌‌اش هم به‌روز‌تر است. همه این اقدامات هدفمند و در جهت بهبود این برند شخصی جذاب بوده است. برند یورگن کلوپ حالا انقدر جذاب است و در بازار جواب می‌دهد که شرکت‌ها تمایل دارند از طریق پیوند با این برند در بازاریابی به اهداف خود برسند.

 

انتخاب شرکای تجاری

 

کلوپ در یکی از تبلیغات بانک‌ آلمانی فولکس‌بانک سال ۲۰۱۲ بعد از دومین قهرمانی‌اش با بوروسیا دورتموند گفته بود: “من به این اعتقاد ندارم که ترس از شکست تو را بیشتر از اشتیاق به بردن به یک برنده تبدیل می‌کند. این اشتیاق به بردن است که طمع را در تو بیدار می‌کند.”

 

‌این حالا یورگن کلوپ است که شرکای تجاری خود را انتخاب می‌کند. این در اقتصاد ورزش امر رایجی نیست. بنا بر گزارش بی‌بی‌سی، چندین شرکت بزرگ با کلوپ محصولات خود را تبلیغ می‌کنند.  در پیام‌های بازرگانی میان برنامه شبکه‌های تلویزیونی آلمان او همواره حضور دارد. یک بار تبلیغ شرکت مدیریت دارایی را می‌کند، یک بار تبلیغ خودرو و ماشین ریش‌تراشی، گاهی تبلیغ آبجو و جدیداً هم تبلیغ بازی کامیپوتری “فوتبال منجر”. شرکت آبجوسازی آلمانی “اردینگر” به نوشته رسانه‌های آلمانی سالی دو میلیون یورو به کلوپ می‌دهد که برای قرارداد تجاری یک مربی فوتبال مبلغ بسیار بالایی به حساب می‌آید.

 

تبلیغات و برنامه‌های بازاریابی اسپانسرهای کلوپ هم همواره هماهنگ با شخصیت او تعریف می‌شوند. معروف‌ترین شریک تجاری کلوپ، خودروساز آلمانی “اوپل” است که بعد از قهرمانی لیورپول در لیگ قهرمانان اروپا، کنار عکسی از او طنزآمیز نوشت: “او آقای خاص ماست.” اشاره این تبلیغ به کنفرانس مطبوعاتی‌ای بود که کلوپ در آغاز کارش در لیورپول داشت و گفت از او نباید انتظار معجزه داشت و با کنایه به ژوزه مورینیو که در چلسی گفته بود “آقای خاص” است، خود را “آقای معمولی” معرفی کرده بود.

 

شرکت آلمانی مشاوره مدیریت دارایی DVAG هم ایده عجیبی در قرارداد با کلوپ داشته و آن را صرفاً به تبلیغات  خدمات‌‌ خود در رسانه‌ها محدود نکرده است. کلوپ با این شرکت توافق کرده تا کوچینگ کارمندان‌اش را هم برعهده بگیرد. این شرکت برای کارمندان و مشتریان خود یک سری همایش آموزشی تحت عنوان “نجوای کوچ” برگزار کرد. در اولین سمینار این سری یورگن کلوپ سخنرانی و آن را گشایش کرد.

 

قرارداد بحث‌برانگیز

 

بنا بر گزارش بی‌بی‌سی، اما شاید بحث‌برانگیزترین قرارداد تبلیغاتی شخصی یورگن کلوپ، توافق‌اش با تولیدکننده ورزشی آلمانی آدیداس باشد. او که پیش از این با پوما، دیگر شرکت آلمانی و بعد از آن با کمپانی ورزشی آمریکایی نیوبالانس قرارداد داشت، سه ماه پیش با آدیداس قرارداد جدیدی بست. این توافق ممکن است در ماه‌های آینده بحث‌های زیادی ایجاد کند، چون از این فصل اسپانسر تامین‌کننده پوشاک باشگاه لیورپول، کارفرمای کلوپ، شرکت آمریکایی نایکی، رقیب اصلی شرکت آدیداس است. این دو کمپانی سابقه‌ای دیرینه در این دارند که به بازارهای یکدیگر حمله می‌کنند و بارها پیش آمده که نایکی اسپانسر شخصی بازیکنانی شود که در تیم‌های با لباس آدیداس بازی می‌کنند و بالعکس. اما چنین تقابلی کمتر بین سرمربی یک تیم با باشگاه پیش آمده بود. آدیداس در حالی با کلوپ قرارداد بسته که کنار زمین و در حین حضورهای رسمی به عنوان سرمربی لیورپول، او اجازه نخواهد داشت برند آدیداس را به نمایش بگذارد.BAZAR VARZESH