تلگرام بازار ورزش

سرمایه‌گذاری بحرین در باشگاه دسته دومی پاریس

بازار ورزش: کشور پادشاهی بحرین با سرمایه‌گذاری در اف‌سی پاریس، سهامدار و اسپانسر اصلی این باشگاه دسته دومی می‌شود و حضورش را مانند همسایگان‌اش در جنوب خلیج فارس، در سطح اول ورزش جهان گسترش می‌دهد.

 

بنا بر اعلام تیم دوم شهر پاریس، بحرینی‌ها ۲۰ درصد سهام باشگاه را خریدار خواهند کرد. به گزارش رسانه‌ها قیمت این ۲۰ درصد سهام تنها پنج میلیون یورو خواهد بود، اما برای اف‌سی پاریس که نزدیک به دسته سوم سقوط کند، این یک تزریق مالی قابل توجه است. با این پول بودجه باشگاه یک‌شبه ۳۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

 

اف‌سی پاریس گفته با این پول می‌خواهد «باشگاه وارد عصر جدیدی شود». هدف صعود به دسته اول لیگ طی سه سال است. این باشگاه البته در عین حال تاکید کرده که کنترل باشگاه همچنان در دست «یک اکثریت محلی و ملی» خواهد ماند.

 

بحرین با این سرمایه‌گذاری نه تنها حضورش را در ورزش حرفه‌ای اروپا گسترش می‌دهد، بلکه مستقیم وارد شهری می‌شود که قطری‌ها ۹ سال پیش با سرمایه‌گذاری در پاری سن ژرمن، تیم اول پاریس، حضوری پررنگ دارند. پاری سن ژرمن تحت مالکیت قطری‌ها از سال ۲۰۱۱ هفت بار قهرمان لیگ و پنج بار قهرمان جام حذفی شده‌اند.

 

بحرین هم مانند سایر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، به ویژه امارات متحده عربی و قطر و به تازگی عربستان سعودی، بیش از پیش در ورزش سرمایه‌گذاری می‌کند. این امیرنشین  سال ۲۰۰۷ از طریق هولدینگ ممتلکات سهام تیم فرمول یک مک‌لارن را خرید و از سال ۲۰۰۴ نیز یکی از گراندپری‌های فرمول یک را برگزار می‌کند.

 

تاریخچه اف‌سی پاریس

 

باشگاه اف‌سی پاریس در سال ۱۹۶۹ تاسیس شد تا شکاف عدم حضور یک باشگاه از پایتخت در دسته اول لیگ فوتبال فرانسه را پر کند. این باشگاه سال ۱۹۷۰ با دیگر باشگاه پاریس، استاد سن ژرمن، ادغام شد و باشگاه پاری سن ژرمن به وجود آمد. اما از آنجایی که شهردار پاریس حاضر نبود از یک باشگاه حومه شهر حمایت کند، سال ۱۹۷۳ دو باشگاه دوباره جدا شدند. در حالی که اف سی پاریس بازیکنان حرفه‌ای را حفظ کرد، بازیکنان آماتور به پاری سن ژرمن در دسته سوم پیوستند. اما پس از آن این پ‌اس‌ژ بود که با جذب طرفداران پاریسی رشد کرد. اما اف‌سی پاریس از سال ۱۹۷۹ دیگر در دسته اول حضور نداشته است. تازه در سال ۲۰۱۵ بود که این تیم توانست به دسته دوم صعود کند.

 

فصل گذشته به طور متوسط تنها ۲۳۴۴ تماشاگر به بازی‌های اف‌سی پاریس رفتند. اما با وجود پایگاه هواداری کوچک، این باشگاه برای بحرینی‌ها فرصت بسیار خوبی برای بحرینی‌ها خواهد بود تا با سرمایه‌ای اندک به فوتبال اروپا ورود پیدا کنند.

 BAZAR VARZESH