تلگرام بازار ورزش

بارسا و رئال صاحب گران‌ترین حق نام‌گذاری ورزشگاه

بازار ورزش: بر اساس یک پژوهش شرکت مشاوره «داف اند فلپس» دو باشگاه‌ فوتبال اسپانیایی بارسلونا و رئال مادرید باارزش‌ترین حقوق نام‌گذاری ورزشگاه را دارند.

 

این شرکت مشاوره آمریکایی ارزش حق نام‌گذاری دو استادیوم سانتیاگو برنابئو و نوکمپ را سالیانه ۳۶٫۵ میلیون یورو برآورد کرده است. در این رده‌بندی استادیوم منچستر یونایتد با حق نام‌گذاری ۳۰٫۵ میلیون یورو و استادیوم منچستر سیتی که حق نام‌گذاری ورزشگاه‌‌اش را به هواپیمایی الاتحاد فروخته با ۲۴٫۹۵ میلیون یورو چهارم‌ است.

 

حقوق نام‌گذاری استادیوم بایرن مونیخ که از ابتدا نام شرکت بیمه آلیانس روی آن بوده است هم ۲۰٫۴ میلیون یورو می‌ارزد. در این گزارش آمده که از ۹۸ باشگاه حاضر در پنج لیگ بزرگ اروپا فقط ۲۷ درصدشان حقوق نام‌گذاری استادیوم‌هاشان را فروخته‌اند. ۷۳ درصد باشگاه‌ها هنوز از این منبع درآمدی قابل ملاحظه استفاده نکرده‌اند. 

 

 

«داف اند فلپس» در این پژوهش تحلیل کرده که بازار حقوق نام‌گذاری استادیوم‌ها بیشتر از همه در آلمان رشد کرده است. در بوندس‌لیگا بیش از ۸۰ درصد باشگاه‌ها این حقوق را فروخته‌اند. در لیگ برتر انگلستان که از این لحاظ در میان این پنج لیگ دوم است، تنها ۳۰ درصد باشگاه‌ها برای اسم ورزشگاه خود اسپانسر گرفته‌اند. در سری آ ایتالیا و لیگ یک فرانسه ۱۰ درصد باشگاه این حقوق را فروخته‌اند. در حالی که در لالیگای اسپانیا تنها پنج درصد باشگاه‌ها حقوق نام‌گذاری استادیوم خود را فروخته‌اند. BAZAR VARZESH