تلگرام بازار ورزش

«کسی نباید به این میزبانی افتخار کند»

شاهین رحمانی، مدیر استادیوم‌ها و امنیت کنفدراسیون فوتبال آسیا در گفت‌وگو با روزنامه «شهروند» درباره برگزاری فینال لیگ قهرمانان در استادیوم آزادی صحبت کرده است.

 

بازار ورزش: راه‌یابی پرسپولیس به دیدار نهایی لیگ قهرمانان آسیا از نظر بسیاری از کارشناسان این حسن را هم داشت که مسئولین ورزش ایران مجبور شدند دستی هم بعد سال‌ها به سر و روی استادیوم کهنه آزادی بکشند و و طبق دستورالعمل کنفدراسیون فوتبال آسیا آن را آماده میزبانی کنند. استادیومی که برای میزبانی بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ در تهران ساخته شد، اما حالا سال‌هاست که دیگر عادت کرده میزبان رویدادهای مهم بین‌المللی نباشد. به این ترتیب در یک پروسه زمانی کوتاه با کار شبانه‌روزی، تغییرات مورد نظر آزادی را انجام دادند و فینال هم با تمام  نقاط مثبت و منفی‌ای که داشت، برگزار شد. روزنامه «شهروند» به منظور بررسی شرایط میزبانی ورزشگاه آزادی با شاهین رحمانی، عضو ایرانی کنفدراسیون فوتبال آسیا که ناظر ویژه امنیتی و مدیریت استادیوم‌های فوتبال در این سازمان است، گفت‌وگو کرده است. او گفته تمام خواسته‌های ای‌اف‌سی اجرا نشد و همین تغییرات اندک هم می‌توانست با کیفیت بهتری انجام شود.

 

فینال لیگ قهرمانان آسیا برگزار شد و برای انجام این کار در پروسه‌ای که کمتر از یک ماه طول کشید، مسئولان مجبور بودند تغییراتی را در ورزشگاه آزادی ایجاد کنند.

 

وقتی درباره تغییرات ورزشگاه آزادی صحبت می‌کنیم بحث اصلی ما نامه‌ای رسمی بود که به ایران درباره تغییرات فیزیکی در ٢٤ آیتم که باید برای میزبانی انجام می‌شد به باشگاه و فدراسیون فوتبال ارسال شد. این درخواست  و نامه البته بنا بر زمان کوتاه باقیمانده تعیین و AFC خواستار بازسازی‌هایی شد که در این مدت کم  امکان اجرای آن وجود داشت.

 

در این رابطه، انتظارات کنفدراسیون فوتبال آسیا به صورت تمام برآورده شد؟

 

مسئولان مربوطه برای انجام تغییرات در ورزشگاه آزادی با هماهنگی فدراسیون فوتبال،‌ حتی تا شب مسابقه و روز برگزاری فینال داشتند کارهای مورد نظر را برای آمادگی ورزشگاه انجام می‌دادند. به‌هرحال تلاش خود را هم کردند و بسیاری از موارد مورد نظر فدراسیون فوتبال آسیا انجام شد. منتهی حقیقت امر این است که تمام خواسته‌های AFC اجرا نشد و نباید نسبت به این واقعیت بی‌توجه بود. بخش مهم قضیه هم همین است که ببینیم آیتم‌های مورد نظر با چه کیفیتی انجام شد. باز هم تأکید می‌کنیم که تلاش شد تا ورزشگاه آماده میزبانی باشد ولی قطعا همین تغییرات هم می‌توانست با کیفیت بهتری انجام شود. به‌هرحال فراموش نکنیم که مهمترین آیتم که به شکلی ویژه مورد نظر کنفدراسیون فوتبال آسیا بود، یعنی ساماندهی بلیت فروشی و تماشاگران در این فینال باز هم مورد توجه مقامات اجرایی و فوتبال ایران قرار نگرفت و مشکلات قبلی باز هم تکرار شد.

 

 سیستم بلیت‌فروشی چند سالی است که در ایران اجرا می‌شود، اما همواره با نواقصی عجیب روبه‌رو بوده و انگار قرار هم نیست یک‌بار برای همیشه مشکلات آن برطرف شود.

 

ما بارها و بارها تأکید کرده بودیم که صندلی‌ها باید شماره‌گذاری شود. ردیف‌ها شماره داشته باشد. تماشاگر در راهرو ننشیند و شاهد ازدحام جمعیت در ورزشگاه نباشیم. متاسفانه به این موضوع مهم ترتیب اثر ندادند. ای‌اف‌سی تأکید داشت بلیت‌فروشی باید براساس مکانیزم استاندارد و شماره صندلی و ردیف جایگاه‌های مختلف ورزشگاه انجام شود. متاسفانه تا لحظه آخر هم مقاومت کردند و گفتند امکان انجام این کار وجود ندارد.

 

در این مدت‌ هم اخبار مختلفی درباره فشار کنفدراسیون  به ایران برای بلیت‌فروشی براساس شماره صندلی منتشر شد و تقریبا زمان زیادی است که درحال رایزنی با فوتبال ایران برای اجرای این موضوع هستید.

 

کنفدراسیون فوتبال آسیا هیچ‌وقت به دنبال اعمال فشار و برخورد سخت نبوده و تمام تلاش خود را کرده است تا با تعامل کشورهای مختلف را به استانداردها در زمینه‌های مختلف ازجمله میزبانی مسابقات مختلف نزدیک کند. به‌هرحال باید توجه داشت که موضوع بلیت‌فروشی براساس شماره صندلی چیزی نبود که فقط برای این بازی آن را خواسته باشیم. از دو‌سال قبل مذاکرات و نامه‌نگاری با کشورهای مختلف در این زمینه انجام شد و از ابتدای رقابت‌های این فصل تصمیم گرفته شد سختگیری بیشتری انجام شود. حتی استقلال و پرسپولیس هم به دلیل بلیت‌فروشی بیش از گنجایش ورزشگاه در چند نوبت جریمه شدند که مبلغ آن برای کنفدراسیون آسیا ناچیز بود. درواقع هدف از این جریمه‌ها درآمدزایی نبود بلکه تذکر دادن برای رعایت استانداردها بود که متاسفانه برای فینال دوباره شاهد اجرا نشدن آن بودیم.

 

با توجه به بی‌توجهی صورت‌گرفته به تأکیدهای کنفدراسیون و تکرار مشکلات گذشته، دوباره شاهد برخورد انضباطی با باشگاه پرسپولیس خواهیم بود؟

 

الان باید منتظر باشیم و ببینیم ای‌اف‌سی با توجه به اتفاقاتی که در آزادی در روز فینال رخ داد چه تصمیم جدیدی اتخاذ خواهد کرد. به‌ هرحال همه باید بدانند که دو نامه بسیار مهم قبل از فینال به فدراسیون و باشگاه پرسپولیس ارسال شد. در نامه اول تأکید شد که طبق استانداردها و مکاتبات قبلی، بلیت‌فروشی فینال هم باید طبق استانداردهای بین‌المللی و شماره صندلی و ردیف انجام شود. در نامه دوم با توجه به شناخت و آگاهی که از سیستم اجرایی در ایران داشتیم، خواستار ارایه تضمین کتبی و رسمی شدیم که دوباره شاهد ازدحام جمعیت و بی‌نظمی نباشیم. یعنی ای‌اف‌سی خواست که مدیران فوتبال ایران برای انجام چنین کاری تضمین بدهند، اما همه دیدیدم که باز هم رعایت نشد. با این حال پروژه‌ای که در دستور کار کنفدراسیون فوتبال آسیاست باید قدم به قدم و با صبر پیش برود و قطعا با مرور زمان به استانداردهای لازم خواهیم رسید.

 

ازدحام جمعیت عوامل اجرایی ای‌اف‌سی را برای برگزاری فینال با مشکل روبه‌رو کرد یا به راحتی با این مسأله کنار آمدید؟

 

برقراری امنیت این نیست که جمعیت به‌حدی بیش از گنجایش ورزشگاه وارد استادیوم شود که نیروهای امنیتی با فشار و زور درهای استادیوم را ببندند. برقراری امنیت یعنی این‌که ازدحام جمعیت برقراری نظم و اجرای مسابقه را با مشکل مواجه نکند. شرایط به ‌طوری باشد که تماشاگر مشکلی برای رفت و آمد نداشته باشد. اطلاعات درست به مردم حاضر در ورزشگاه داده شود. منتهی این کارها انجام نشد. بلیت‌ها بدون شماره صادر شد. در قسمت جایگاه‌های اطراف  وی‌آی‌پی شاهد اتفاقات بسیار بدی به خاطر ازدحام جمعیت بودیم. صحنه‌هایی بسیار زشت که بارها نسبت به آن تذکر شفاهی و کتبی صادر شده بود. حتی برخلاف درخواست کنفدراسیون فوتبال آسیا به صورت شفاف اعلام نکردند که درهای استادیوم چه زمانی به روی تماشاگران باز خواهد شد.

 

توضیحات شما نشان می‌دهد که میزبانی آن طورها هم که مدیران ورزش و فوتبال ایران می‌گویند، خوب نبوده است!

 

متاسفانه در ایران میزبانی مسابقات با این شرایط را یک افتخار قلمداد می‌کنند. مثلا این‌که ورزشگاه آزادی نزدیک به ٧٨‌هزار صندلی دارد ولی ١٠٠‌هزار نفر وارد می‌شوند را افتخاری بزرگ می‌دانند، درحالی‌که این اصلا افتخار نیست. جمعیت باید به اندازه گنجایش ورزشگاه باشد تا همه چیز  بدون بحران و مشکل قابل مدیریت باشد. این موضوع از نظر کنفدراسیون فوتبال آسیا و برگزارکنندگان یک مسأله منفی است. چون ازدحام باعث می‌شود رویداد خوب مدیریت نشود.  من نمی‌دانم چه ضرورتی دارد که تماشاگران ساعت‌ها قبل از شروع مسابقه وارد ورزشگاه شوند؟ این واقعا چه بهره‌ای دارد که به آن افتخار می‌شود؟ باید طبق پروتکل و برنامه‌ریزی درهای ورزشگاه در ساعت مقرر باز شود و تماشاگر بیاید و با بلیتی که در اختیار دارد جای اصلی خود بنشیند. این تجمع و زود حاضر شدن در ورزشگاه نه‌تنها باعث می‌شود انرژی بیشتری برای مدیریت مصرف شود، بلکه استهلاک ورزشگاه و هزینه‌ها را بیشتر می‌کند. واقعا فایده و افتخار این کار چیست که تماشاگر از ساعت ٧ صبح در استادیوم باشد؟ با این حال همین اعلام نکردن زمان دقیق باز شدن درهای استادیوم هم باعث بی‌نظمی و  مشکلات بسیار زیاد شد.

 

در این مسابقه بالاخره شاهد بودیم که زنان ایرانی هم توانستند مجوز حضور در ورزشگاه آزادی را البته به صورت محدود دریافت کنند که این اتفاق بازتاب ویژه‌ای هم داشت.

 

ای‌اف‌سی، فدراسیون جهانی فوتبال و حتی فدراسیون‌های تابع در اساسنامه خود تأکید کرده‌اند که هیچ تبعیض نژادی، قومیتی، مذهبی  و سیاسی در فوتبال نباید وجود داشته باشد. تفاوتی بین مرد و زن نباید باشد. طبیعتا همواره هم تلاش می‌شود که قانون طبق اساسنامه اجرا شود. در فینال لیگ قهرمانان آسیا هم چون همه چیز زیر نظر ای‌اف‌سی بود باید قانون اجرا می‌شد و خانم‌ها وارد ورزشگاه می‌شدند.  با توجه به شرایط خاصی که در ایران بود از قبل به ای‌اف‌سی اطلاع داده شد که هماهنگی‌های لازم برای حضور عده‌ای خانم در استادیوم انجام شده است و ما وارد جزییات آن نشدیم و فقط می‌دانستیم و دیدیم که تعدادی خانم آمدند و در ورزشگاه حضور داشتند.

 

  کنفدراسیون فوتبال آسیا  در جریان این مسأله که خانم‌ها به صورت گزینشی به ورزشگاه آورده شدند، قرار دارد؟ 

 

به هر صورت همان‌طور که گفتم قرار فیفا و ای‌اف‌سی اعمال فشار با سیاست زور نبوده و نیست. از همان ابتدا هم با توجه به شناختی که از شرایط خاص ایران  وجود داشت هیچ توقعی نبود که به صورت صد‌درصد شرایط حضور زنان در ورزشگاه فراهم شود. ایران به فیفا و ای‌اف‌سی هم اعلام کرده بود موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها به صورت گام به گام درحال حل شدن است و این مسأله در قدم اول قابل قبول بود. حتی کنفدراسیون فوتبال آسیا طبق سیاست‌های خود برای خبرنگاران زن ایرانی هم آی دی کارت صادر کرد و آنها بدون مشکل به ورزشگاه آمدند. برخی از خانم‌ها هم به دلایلی پشت در مانده بودند که بعد از رایزنی و تلاش‌هایی که انجام شد توانستند وارد ورزشگاه شوند.

 

در کنار میهمانان ویژه کنفدراسیون فوتبال آسیا و فدراسیون جهانی فوتبال،‌ شاهد حضور تعداد زیادی از مقامات ایرانی در ورزشگاه آزادی ایران هم بودیم. این تداخل حضور مقامات ایرانی و میهمانان ویژه خارجی مشکلی ایجاد نکرد؟

 

با توجه به اهمیت مسابقه فینال، ما شاهد حضور تعداد قابل توجهی از مقامات ایرانی در ورزشگاه آزادی بودیم. طبیعتا ای‌اف‌سی مشکلی با این قضیه نداشت. اما نحوه ورود و خروج‌ها بی‌نظمی‌های زیادی را به وجود آورد.  توجه داشته باشید که برخی از مقامات بلندپایه و حتی متوسطی که به آزادی آمدند با پروتکل‌های بین‌المللی آشنا نبودند. همه می‌خواستند از موقعیت و قدرتی که دارند استفاده کنند و وارد جایگاه میهمانان ویژه شوند. محافظان آنها هم حتی وارد قسمت VVIP شدند و همین مسأله باعث شلوغی بیش از حد جایگاه VIP و VVIP  شد. با این حال با تکرار برگزاری چنین مسابقاتی در ایران این مشکل قطعا حل خواهد شد و به این پروتکل‌ها  و نحوه میزبانی از میهمانان عادت خواهند کرد.

 

به عنوان سوال آخر دوست داریم بدانیم که نظرتان درباره کلیات اتفاقاتی که در این چند روز برای میزبانی تهران از فینال رخ داد چیست؟

 

بازي در تهران با سختي‌های زيادي برگزار شد. در طول حضور عوامل اجرایی ای‌اف‌سی تا برگزاری مسابقه چالش‌ها و مشکلات ریز و درشتی را تجربه کردیم. با اين حال نبايد زحمت زيادی كه ميزبان متحمل شد و تغييراتی كه ايجاد كرد را ناديده گرفت. به هرحال اين رويداد بزرگی بودBAZAR VARZESH