تلگرام بازار ورزش

توزیع غیرمساوی درآمدها در لیگ برتر انگلیس

اتحادیه لیگ برتر انگلیس در نهایت تسلیم بیگ-سیکس شد. شش باشگاه بزرگ لیگ برتر انگلیس بارها از توزیع مساوی درآمد حاصل از فروش حقوق تصویری لیگ برتر به تلویزیون‌های خارج از این کشور اعتراض کرده بودند.

 

بازار ورزش: شش باشگاه بزرگ لیگ برتر انگلیس در مبارزه برای گرفتن سهم بیشتر از حق پخش تلویزیونی بین‌المللی برنده شدند.

 

این در حالی است که ۲۶ سال تمام، تمام باشگاه‌های لیگ برتر انگلیس از سهمی مساوی از پخش تلویزیونی برون‌مرزی داشتند و فقط حق پخش داخل انگلیس بسته به تعداد پخش هر تیم در این کشور متفاوت داده می‌شد.

 

روزنامه گاردین چاپ انگلیس گزارش داده منچسترسیتی و لیورپول در راه‌اندازی این جریان پیشقدم شدند و بعد منچستریونایتد، آرسنال، چلسی و تاتنهام به آن‌ها پیوستند تا به اتحادیه لیگ برتر فشار بیاورند که از درآمد کسب شده بابت فروش حق پخش به تلویزیون‌های خارجی پول بیشتری بگیرند.

 

بازار ورزش پیشتر در گزارشی از عزم شش باشگاه برتر لیگ برتر انگلیس برای این تصمیم نوشته بود که از سیستم توزیع کنونی این درآمد ناراضی هستند و حتی وست‌هام، لسترسیتی و اورتون نیز نظر نزدیکی به این ۶ باشگاه دارند.

 

سال ۱۹۹۲ قانونی تصویب شده که برای جلوگیری از فاصله مالی تیم‌ها و در نتیجه قدرت داخل زمین‌ها، درآمد حاصل از فروش حقوق تلویزیونی لیگ برتر بین همه تیم‌ها مساوی تقسیم شود.

 

این توافق به شکل جالبی شکل گرفته است. در حال حاضر ارزش قرارداد فروش حق پخش تصویر لیگ برتر انگلیس به تلوزیون‌های لیگ برتر که تا پایان فصل ۱۹-۲۰۱۸ ادامه دارد، ۳٫۳ میلیارد پوند است. سیستم توزیع این مبلغ تا پایان آن فصل (فصل پیش رو) باز هم به روال گذشته مساوی خواهد بود. از فصل ۲۰-۲۰۱۹، هرچقدر که اتحادیه لیگ برتر موفق به فروش حق پخش به تلویزیون‌های خارجی شود، ۳٫۳ میلیارد پوند آن مساوی تقسیم خواهد شد و مازاد آن بسته به رتبه‌ای که باشگاه‌ها در جدول رده‌بندی کسب می‌کنند تقسیم خواهد شد. شش تیم بزرگ لیگ برتر هم که پیش‌بینی می‌کنند در رتبه‌های یک تا شش قرار بگیرند طبیعتا سهم بیشتری دریافت می‌کنند. یعنی هر ۲۰ تیم از دریافت ۱۶۵ میلیون پوند (۳٫۳ میلیارد پوند تقسیم بر ۲۰) اطمینان دارند و مازاد دریافتی لیگ برتر از فروش حق پخش بسته به رتبه‌ای که در جدول رده‌بندی می‌گیرند تفاوت می‌کند.

 

فروش حق پخش تلویزیونی لیگ برتر در داخل کشور انگلیس در حال حاضر ۵٫۱ میلیارد پوند عایدی برای اتحادیه داشته است. این مبلغ در حال حاضر غیر مساوی تقسیم می‌شود. بخشی از آن به رتبه باشگاه بستگی دارد و بخش دیگری از آن به تعداد پخش‌های زنده‌ای که هر باشگاه در لیگ برتر می‌گیرد تقسیم می‌شود. به همین دلیل هم بود که منچستریونایتد با این که بعد از منچسترسیتی دوم شد، دریافتی بیشتر از همشهری‌اش داشت چون ۲ بازی بیشتر از سیتی پخش مستقیم داشت.

 

در فصلی که گذشت، منچسترسیتی ۱۵۳٫۲ میلیون پوند جایزه دریافت کرد و تیم آخر که وست برومویچ بود ۹۸ میلیون پوند کسب کرد.BAZAR VARZESH