تلگرام بازار ورزش

تأمین انرژی در آرسنال از انرژی‌های تجدیدپذیر با یک استارت‌آپ

علی نعمتی شهاب

 

وضعیت آرسنال ـ یکی از بزرگ‌ترین باشگاه‌های فوتبال بریتانیا و یکی از برترین برندهای فوتبالی دنیا ـ در این فصل چندان جالب نیست: آن‌ها از جمع چهار تیم برتر رقابت‌های لیگ برتر انگلیس بیرون مانده‌اند. با این حال در خارج از زمین فوتبال، این باشگاه موفق شده تا به مجموعه‌ای از قراردادهای تجاری جذاب دست یابد که مهم‌ترین آن‌ها مربوط به انرژی‌های تجدیدپذیر است.

 

در آگوست گذشته برای برای اولین بار در لیگ استادیوم امارات آرسنال ـ یکی از برجسته‌ترین نمادهای ورزشی لندن با ظرفیتی بیش از شصت هزار نفر ـ منبع تأمین انرژی خود را به‌صورت کامل به انرژی تجدیدپذیر تغییر داد.

به نوشته فوربس، عجیب‌تر این‌که باشگاه آرسنال این کار را نه در همکاری با یکی از غول‌های جهانی تأمین انرژی، بلکه در همکاری با یک تأمین‌کننده‌ی مستقل به نام اکتاپوس انرژی انجام داد؛ استارتاپی که به ادعای گرگ جکسون ـ مدیرعامل و هم‌بنیان‌گذار آن ـ هدف خود را ایجاد زلزله‌ای در بازار انرژی قرار داده است.

 

به گفته جکسون «هیچ کلک یا تقلبی در پشت پرده‌ی سرویس تأمین شده توسط ما و تعهد ۱۰۰ درصدی آرسنال به انرژی تجدیدپذیر وجود ندارد. همه چیز واقعا همان طور است که گفته شده است. بنابراین وقتی شما استادیوم را در یک عصر فوتبالی با نورافکن‌های روشن ۳ مگاواتی آن می‌بینید، این نورافکن‌ها واقعا به‌صورت کامل از انرژی تجدیدپذیری که در همان زمان در کارخانه‌های ما به روش هضم بی هوازی تولید شده، استفاده می‌کنند.»

 

اکتاپوس انرژی و آرسنال مذاکره‌ی خود را در ۲۰۱۶ آغاز کردند؛ زمانی که این استارتاپ در ابتدای راه خود قرار داشت: «این‌که باشگاه بزرگ مثل آرسنال به‌دنبال استفاده از انرژی تجدیدپذیر باشد، برای ما هم‌چون نفسی تازه بود. شگفت‌آور این‌که آشنایی با ما برای آرسنال هم غافل‌گیری جذابی به حساب می‌آمد.

 

در تابستان آن سال باشگاه به انتهای قرارداد موجود تجاری تأمین برق خود نزدیک می‌شد. آرسنال به‌عنوان یک رهبر فکری و یک برند شناخته شده‌ی جهانی در زمینه‌ی تعهد به محیط زیست و جامعه، حرکت به‌سوی انرژی تجدید‌پذیر را در میان گزینه‌های جایگزین خود در نظر گرفت و به سراغ ما آمد.

 

آن‌ها می‌خواستند مطمئن باشند که انرژی سبز از نظر مالی قابل توجیه باشد؛ یعنی در سطح قیمتی نه‌چندان متفاوت با تعرفه‌ی قرارداد قبلی تأمین شود. بنابراین ما با اعتقاد به این‌که اکتاپوس انرژی در مقام تأمین‌کننده و آرسنال به‌عنوان یک برند برتر بین‌المللی ورزشی می‌‌توانیم نقشی در تغییر دنیای اطراف خود ایفا کنیم، به یک توافق تجاری مستحکم دست یافتیم.»

 

به اعتقاد فوربس این توافق بدون توجه به رقابت شدید و فشرده‌ای که لیگ برتر به خاطر آن شناخته شده، تأثیر عمیقی بر هواداران تمامی تیم‌های انگلیسی گذاشت. «سبز شدن چیزی فراتر از جنگ‌های داخل زمین چمن است. هواداران آرسنال از این حرکت باشگاه احساس غرور می‌کنند و هواداران سایر باشگاه‌ها هم از باشگاه‌شان می‌خواهند تا به این جنبش بپیوندد.»

 

جکسون می‌گوید بعد از پیش‌گامی آرسنال حداقل نیم دوجین از برندهای بزرگ ورزشی به سراغ شرکت او آمده‌اند. «این نشانه‌ای از عصری جدید است. شرکت‌های بزرگ و سایت‌های برتر اینترنت با هدف کاهش اثر کربنی خود، به‌دنبال تغییر کامل منابع انرژی خود به انرژی تجدیدپذیر هستند. به‌عنوان مثال مشتریان معمول ما بیش‌تر از جنی هتل و ساختمان‌های اداری متوسط تا بزرگ هستند.»

 

این شرکت برنامه‌های بزرگی برای بازار رقابتی بریتانیا دارد که در انحصار ۶ تأمین‌کننده‌ی بزرگ (بیگ سیکس) ـ شامل: بریتیش گاز، ای‌دی‌اف انرژی، ان‌پاور، ای‌آن یوکی، اسکاتیش پاور و اس‌اس‌ای ـ است. در چنین ساختار بازاری شروع یک کسب‌وکار جدید نیازمند جیب‌هایی پر پول است. به‌همین دلیل اکتاپوس انرژی از زمان آغاز به کار در ۲۰۱۵ توسط اکتاپوس گروپ ـ یک صندوق سرمایه‌گذاری جهانی با سرمایه‌ای بالغ بر ۷ میلیارد پوند (۹.۸ میلیارد دلار) ـ مورد حمایت قرار گرفته است.

 

جکسون می‌گوید چابکی و اثربخشی عملیاتی مجموعه ای در بازار امروزی ضروری است. «تمامی فرایندهای سازمانی ما از خدمات مشتریان تا فروش روی بستر زیرساخت ساخت دیجیتالی شکل گرفته است و از رویکرد سنتی و عادت‌های رقبای بزرگ‌مان اجتناب کرده‌ایم. ۱۲ مدیر ارشد و همکار من رهبران افتخاری تیمی حدودا ۱۰۰ نفره هستند که در دو منطقه مستقر شده‌اند. در مدت محدود فعالیت‌مان موفق به کسب درآمد ۱۶۰ میلیون پوندی شده‌ایم.»

 

 BAZAR VARZESH