تلگرام بازار ورزش

پشت پرده دعوای فدراسیون فوتبال و شستا

بازار ورزش: فاجعه قرارداد فدراسیون فوتبال با مارک ویلموتس همچنان ادامه دارد. فدراسیون در زمان ریاست مهدی تاج برای پرداخت مطالبات مارک ویلموتس، مبلغ دو میلیون یورو از شرکت شستا قرض کرده بود. شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی حالا به دلیل ناتوانی فدراسیون در بازپرداخت بدهی‌اش از طریق مراجع قضایی در حال مصادره املاک این فدراسیون در زمان مقرر ساختمان فدراسیون را به مزایده گذاشته است.

 

روز سه‌شنبه مسئولان حراست فدراسیون فوتبال ابتدا مقابل وکیل سازمان شستا که قصد نصب فرم مزایده را داشت مقاومت کردند. اما در نهایت صفی‌الله فغان‌پور مسئول امور حقوقی فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با خبرگزاری‌ها اظهارات نماینده شستا را تایید کرد.

 

شستا پاییز ۹۸ با استناد به مصوبه ستاد مقابله با تحریم‌ها و در «راستای منافع ملی»، دو میلیون یورو به فدراسیون فوتبال قرض داد و برای تضمین برگشت وام، چک دو میلیون یورویی از حساب ارزی فدراسیون در بانک ملی به تاریخ ۳۱ فروردین ۹۹ دریافت کرد که ۹ ماه از موعدش می‌گذرد. حالا این شرکت چک را به بانک ارائه و با اخذ گواهی عدم پرداخت از بانک از طریق مراجع قضایی اقدام کرده است.

 

ساختمان فدراسیون فوتبال در خیابان سئول تهران که در دوره ریاست محمد دادکان خریداری شده توسط کارشناسان حدود ۶۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.

 

فغان‌پور توضیح داده که پس از دفاعیات فدراسیون مبنی بر اینکه چک به صورت ارزی صادر شده، در حالی که چک مورد اعتبار و قانونی ریالی است، دادگاه بر اساس خواسته شستا حکم صادر کرده و پرونده توسط فدراسیون فرجام خواهی شده است: «تاکنون نسبت به فرجام خواهی تصمیم اتخاذ نشده ولی پرونده به شعبه اجرای احکام مدنی ارسال شده است. اجرای احکام با معرفی املاک فدراسیون توسط شرکت شستا مبادرت به کارشناسی از املاک کرده است.»

 

یکی از اختلاف نظرهای فدراسیون فوتبال و شستا به نظر می‌رسد بازپرداخت ریالی این مطالبات باشد. فغان‌پور همچنین اعلام کرده که ۱۶ میلیارد تومان از مطالبات شستا پرداخت شده است. به گفته او طبق دفاتر قانونی طرفین دعوی به شکل ریالی محاسبه شده و مبلغ ۹ میلیارد تومان از بدهی فدراسیون به شرکت شستا باقی مانده و اگر مطالبات به شکل ارزی محاسبه شود، الباقی نیز می بایست به نرخ نیمایی تقسیط و تسویه شود و درخواست فدراسیون نیز از طریق مراجع ذی ربط در مسیر اداری قرار دارد و تاحصول نتیجه پیگیری خواهد شد. این در حالیست که  حسن محمدی مدیر روابط عمومی شستا ضمن اعلام بی‌علاقگی این شرکت برای به فروش رساندن ساختمان فدراسیون فوتبال در مصاحبه با تسنیم گفت: «نمی‌دانم مسئولان فدراسیون فوتبال چرا اینقدر موضوع را پیچیده می‌کنند. دو میلیون یورو به فدراسیون فوتبال قرض دادیم و چک ارزی گرفتیم. ریال ندادیم که ریال بگیریم، این پول سهامداران است و ما نمی‌توانیم از طرف چند میلیون سهامدار شستا تصمیم بگیریم.»

 

محمود اسلامیان، عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال ایران در واکنش به مزایده ساختمان فدراسیون به دلیل بدهی دو میلیون یورویی به شرکت شستا در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر تقصیرها را گردن صداوسیما انداخت که از خریدن حق پخش مسابقات فوتبال خودداری می‌کند: «وقتی صدا و سیما حق و حقوق فوتبال را نمی‌دهد و پولی به باشگاه‌ها و فدراسیون تعلق نمی‌گیرد، نمی‌شود کاری کرد.»

 

پیشتر سازمان بازرسی کل کشور نیز هشت نفر از اعضای فدراسیون که به گفته این سازمان، متهمان پرونده مارک ویلموتس هستند، به دادستانی تهران معرفی کرد. آنها به «اهمال منجر به تضییع و خسارت به اموال دولتی و حقوق عمومی» متهم شده‌اند. فیفا ایران را به پرداخت ۶ میلیون و دویست هزار یورو به سرمربی پیشین تیم ملی محکوم کرده است. ایران لایحه خود را برای  تجدیدنظر به دادگاه داوری ورزش «کاس» ارائه کرده و طبق نظر کارشناسان شش ماه دیگر طول می‌کشد تا نتیجه نهایی مبنی بر کاهش غرامت به ویلموتس صادر شود.BAZAR VARZESH