تلگرام بازار ورزش

مخالفت باشگاه‌های استرالیا با فروش سهام لیگ

سازمان لیگ فوتبال استرالیا در پی کاهش درآمدهای اسپانسرینگ و تلویزیونی، بیش از پیش مصمم است تا سهام «ای لیگ» را به شرکت‌های خارجی را بفروشد، اما برای این کار ابتدا رضایت باشگاه‌ها را باید جلب کند. 

 

محمد شهرابی – ملبورن

 

در حالی که گفت‌وگوهایی جدی برای فروش بخشی از سهام لیگ فوتبال استرالیا به چند شرکت بین‌المللی در حال انجام است، خبرهایی به گوش می‌رسد که مالکان باشگاه‌ها تمایلی به انجام این کار ندارند. اگرچه لیگ فوتبال استرالیا «ای-لیگ» به صورت مستقل از فدراسیون فوتبال استرالیا اداره می‌شود، اما فدراسیون از نظر حقوقی می‌تواند درباره فروش سهام آن به شرکت‌های خصوصی تصمیم بگیرد.

 

البته طی چند سال اخیر، کنترل مسابقات به عهده سازمان لیگ بوده که به کلی از فدراسیون فوتبال جداست و توسط خود باشگاه‌ها تاسیس شده، اما سهام لیگ در اختیار فدراسیون فوتبال استرالیاست که در یکی دو سال اخیر قصد داشته این سهام را هم به باشگاه‌ها واگذار کند و خودش را به طور کامل کنار بکشد. حالا در این میان بحث سر این است که کل سهام به باشگاه‌ها واگذار شود یا فقط بخشی از آن به آنها تعلق گیرد و مابقی به شخص ثالث فروخته شود.  فدراسیون طرفدار گزینه دوم است اما باشگاه‌ها با گزینه اول موافق هستند.

 

ضرورت جذب سرمایه‌گذاری خارجی

 

در همین رابطه ماه گذشته روزنامه «هرالد» خبر داد که فدراسیون فوتبال استرالیا در حال مذاکره با دو شرکت بین‌المللی فعال در بازاریابی ورزشی است تا بخشی از سهام لیگ فوتبال استرالیا را به آنها بفروشد. شرکت آمریکایی «آی‌ام‌جی» و شرکت ژاپنی «دنتسو».

 

شرکت آی‌ام‌جی در سال ۲۰۱۳ سوپرلیگ هند را راه‌اندازی کرد و تا پنج سال بخشی از سهام آن را در اختیار داشت. شرکت «دنتسو» هم به عنوان یکی از بازیگران اصلی حقوق ورزشی، با کمیته بین‌المللی المپیک، فیفا و فدراسیون فوتبال ژاپن همکاری دارد و حقوق لیگ فوتبال این کشور یعنی جی لیگ را هم در سال ۲۰۱۹ خریده است.

 

روزنامه هرالد اعلام کرده که فدراسیون فوتبال استرالیا حاضر است تا ۵۱ درصد سهام «ای لیگ» را به یکی از این دو شرکت واگذار کند و دلیل این کار هم جذب سرمایه‌گذاری خارجی در این لیگ است.

 

کاهش درآمدهای لیگ

 

مذاکرات با این شرکت‌ها از سال گذشته و در پی کاهش درآمد لیگ استرالیا و جدایی چند اسپانسر آن آغاز شده که نگرانی‌هایی را در پی داشته است. این نگرانی‌ها با پخش شایعاتی درباره پایان زودهنگام قرارداد شبکه تلویزیونی فاکس‌تل  با این لیگ به اوج خود رسیده است. شبکه تلویزیونی فاکس تا سه سال دیگر با لیگ استرالیا قرارداد سالیانه ۵۷ میلیون دلار استرالیا دارد اما شنیده می‌شود علیرغم پرداخت قسط چهارم این فصل، این شبکه قصد دارد قراردادش را زودتر از موعد فسخ کند.

 

بعضی از باشگاه‌ها معتقدند این تصمیم شبکه فاکس در شرایط فعلی یک کار غیراخلاقی است و به همین دلیل طرفین تلاش می‌کنند با هم به توافق برسند. اتحادیه باشگاه‌های حرفه‌ای استرالیا در خط اول تلاش‌ها و مذاکرات قرار دارد و هدفش این است که با حفظ این قرارداد، فدراسیون را هم از فروش سهام به شرکت‌های دیگر منصرف کند.

 

پل لیدرر رییس اتحادیه باشگاه‌های حرفه‌ای در این رابطه می‌گوید: «من نمی‌دانم چه در سر فدراسیون می‌گذرد اما تا این لحظه با مالکان باشگاه‌ها هیچ مذاکره‌ای نشده است. ما فعلا تلاش می‌کنیم شبکه فاکس را متقاعد کنیم به قراردادش پایبند بماند تا به موضوع بعدی رسیدگی کنیم. شرایط بدی که به خاطر ویروس کرونا به وجود آمده ممکن است هر صد سال یک بار اتفاق بیافتد، پس آنها نباید عجله کنند و بهتر است به این قرارداد احترام بگذارند، اگر اینکار را نکنند به عقیده من کمی غیراخلاقی و مغایر با روح توافق است.»

 

قیمت «ای لیگ»

 

با وجود این شرایط، فدراسیون فوتبال قصد دارد مذاکراتی که سال قبل شروع کرده را به پیش ببرد و ۳۰ تا ۵۱ درصد سهام لیگ را بفروشد. منابع آگاه خبر می دهند که تا این لحظه با باشگاه‌ها در این باره مذاکره‌ای نشده اما هرگونه توافقی منوط به رضایت آنها خواهد بود.

 

بر اساس ارزیابی‌های مستقل که سال قبل انجام شد، لیگ استرالیا بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون دلار استرالیا ارزش‌گذاری شده است. با این حساب شرکت‌های طرف مذاکره می‌توانند با هزینه‌ای در حدود ۶۰ میلیون دلار نیمی از سهام این لیگ را به دست آورند، ولی برای توسعه آن باید منابع بیشتری را اختصاص دهند. انها تا این لحظه برای این سرمایه‌گذاری اعلام آمادگی کرده‌اند اما برای اینکه بتوانند رضایت باشگاه‌های حرفه‌ای استرالیا را به دست آورند، راه سختی در پیش دارند.BAZAR VARZESH