تلگرام بازار ورزش

کرونا: زیان ۴۰۰ میلیون یورویی باشگاه‌های فرانسه با تعطیلی لیگ

آرمن ساروخانیان

 

با تصمیم  دولت فرانسه برای تعطیلی مسابقات فوتبال تا ماه سپتامبر، باشگاه‌های این کشور حدود ۴۰۰ میلیون یورو ضرر می‌کنند و آنچه می‌تواند وخامت اوضاع را برای آنها تشدید کند، از سرگیری سایر لیگ‌های اروپایی خواهد بود. 

 

دیدیه کیو، مدیر سازمان لیگ فرانسه در گفتگو با شبکه تلویزیونی «ب.اف.ام.» (BFM) توضیح داد که باشگاه‌های دسته اول و دوم این کشور زیان چندجانبه‌ای را متحمل خواهند شد. هرچند این ۴۰ باشگاه تعدادی از کارمندان‌شان را موقتا برکنار کرده‌اند و می‌توانند روی کمک‌های دولتی هم حساب کنند، باز هم باید منتظر خسارات سنگینی باشند.

 

بر اساس تصمیم وزارت ورزش فرانسه برگزاری تمرینات با حضور بیش از ده نفر فعلا ممنوع است و باشگاه‌ها زودتر از دهم ژوئن نمی‌توانند تمرینات را شروع کنند. با این تصمیم همکاری باشگاه‌ها با شرکای تجاری‌شان که به انتشار تصاویر بستگی دارد به خطر افتاده است. ممانعت از شروع تمرینات و به تن کردن البسه‌ای که نام اسپانسرهای تلویزیونی روی آن نقش بسته ضربه بزرگی به باشگاه‌ها است و زیان آن حداقل ۱۴۰ میلیون یورو تخمین زده می‌شود. این در حالی است که در برخی از لیگ‌های اروپایی هرچند برای شروع دوباره مسابقات تصمیم نهایی گرفته نشده به باشگاه‌ها اجازه داده شده تمرینات راشروع کنند.

 

اتمام قطعی فصل فوتبال فرانسه به معنی حذف بخشی از حق پخش تلویزیونی (۷۶۸ میلیون یورو برای مسابقات باشگاهی و ۸۰ میلیون یورو برای مسابقات ملی) است. کانال پلوس، شبکه اصلی پخش‌کننده لیگ فرانسه اعلام کرد که قراردادش را فسخ می‌کند. با کسر مالیات و سهم فوتبال آماتور، زیان باشگاه‌های دسته اول فرانسه از حذف قسط آخر حق پخش به ۱۶۳ میلیون یورو می‌رسد. حق پخش تلویزیونی ۳۶ درصد از درآمد باشگاه‌های لیگ یک فرانسه را تشکیل می‌دهد.

 

تعطیلی مسابقات فوتبال فرانسه اگر با شروع سایر لیگ‌های اروپایی همراه شود می‌تواند روی قیمت بازیکنان لوشامپیونا هم تاثیر منفی بگذارد. اگر بازیکنان سایر لیگ‌های اروپایی به زمین‌های فوتبال برگردند و بازیکنان لیگ فرانسه شش ماه از مسابقات دور باشند، قیمت آنها در پنجره نقل و انتقالات تابستانی احتمالا کمتر خواهد شد.

 

بر اساس تحقیق «مرکز بین‌المللی مطالعات ورزشی» (CIES) تخمین زده می‌شود که به دلیل تعطیلی ناشی از شیوع کرونا ۲۸ درصد از ارزش تیم‌های اروپایی کاسته شود و انتظار می‌رود تیم‌های فرانسوی که تعطیلات اجباری را پشت سر می‌گذارند، بیش از دیگران از این ناحیه آسیب ببینند. ۲۵ درصد بودجه باشگاه‌های لوشامپیونا از نقل و انتقالات تامین می‌شود.

 

ونسان شودل، مدیر سازمان دیده‌بان اقتصادی ورزش که زیر نظر وزارت ورزش فرانسه فعالیت می‌کند، به رادیو «اوروپ ان» (Europe 1) گفت که تعطیلی لیگ فرانسه موجب از دست رفتن یک چهارم درآمد فصل ۲۰-۲۰۱۹ باشگاه‌ها می‌شود و این رقم حدود ۴۰۰ میلیون یورو است.

 BAZAR VARZESH