تلگرام بازار ورزش

استقلال و پرسپولیس امسال هم واگذار نمی‌شوند

بازار ورزش: درحالی که مسئولان وعده داده بودند استقلال و پرسپولیس تا پایان امسال واگذار می‌شوند، رئیس سازمان خصوصی‌سازی در آخرین اظهار نظر خود اعلام کرده که این دو باشگاه امسال هم واگذار نخواهند شد.

 

به گزارش ایسنا، بیش از یک سال از نامه وزیر ورزش و جوانان به رئیس‌جمهور مبنی بر واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس می‌گذرد و با وجود آنکه حسن روحانی رییس جمهور به آن پاسخ مثبت داده، این واگذاری همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. از آن زمان تاکنون صحبت‌های زیادی درباره قیمت‌گذاری و نحوه واگذاری این دو باشگاه شنیده‌ می‌شود که بعضاً ضدونقیض‌اند.

 

از وعده دولت تا الزام مجلس

 

در روزهای پایانی سال گذشته سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد که این دو باشگاه توسط کارشناسان قیمت‌گذاری شده و قرار است در اولین فرصت در سال ۱۳۹۸ جلسه هیأت واگذاری برگزار و این قیمت در این جلسه تأیید یا رد شود. اما اوایل تابستان علی اشرف عبدالله پوری حسینی، رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد که مقدمات واگذاری این دو باشگاه هنوز فراهم نشده است و این سازمان مشغول آماده‌سازی این دو باشگاه برای واگذاری است. پوری حسینی اواخر مرداد ابتدا از سمت‌اش استعفا داد و چند ساعت بعد به اتهام معاملات صوری و واگذاری‌های زیر قیمت بازداشت شد.

 

در این راستا، دیگر نماینده دولت، مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان هم درباره واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس پس از نشست با کمیسیون اصل ۴۴ قانون اساسی در این رابطه، به تاریخچه خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس اشاره کرد و گفت که این واگذاری تا پایان سال انجام می‌شود.

 

در این میان مجلس شورای اسلامی هم اعلام کرد که واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس باید تا پایان شهریور صورت گیرد. مجلس همچنین تاکید کرد که این دو باشگاه نه از طریق مزایده بلکه باید از طریق فرابورس واگذار شوند. اگر واگذاری از طریق بازار سرمایه بخواهد انجام شود، این دو باشگاه دولتی باید تمام الزاماتی که برای عرضه شدن در فرابورس مورد نیاز است را با دقت رعایت کنند و در چارچوب آن عرضه اولیه شوند. این درحالی است که تا همین چند ماه پیش سر داشتن یا نداشتن صورت‌های مالی حسابرسی شده و سودده یا زیان‌ده بودن این دو باشگاه حرف و حدیث‌های زیادی وجود داشت.

 

با این وجود، امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس کم‌تر از یک ماه پیش به تشریح آخرین وضعیت واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی و عرضه سهام این دو باشگاه در فرابورس پرداخت و در پاسخ به ایسنا مبنی بر اینکه که آیا طبق وعده مسئولان دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تا پایان سال جاری واگذار می‌شوند گفت: «این موضوع درحال پیگیری است. چنانچه موانع برطرف شود شاهد ورود باشگاه‌ها به بازار سرمایه باشیم. تلاش این است که این واگذاری تا پایان سال جاری صورت بگیرد.»

 

حالا درحالی که نه تنها دولت و مجلس‌نشینان بلکه بورسی‌ها هم وعده پایان سال را داده بودند، رئیس جدید سازمان خصوصی‌سازی در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرد که این واگذاری تا پایان سال صورت نخواهد کرد. علیرضا صالح در این مورد توضیح داد: «با توجه به ابهامات موجود بعید می‌دانم این دو باشگاه  تا پایان امسال واگذار شوند.»

 

این در حالی است که نه تنها به دلیل شرایط نامطلوب صورت‌های مالی پرسپولیس و استقلال، بلکه به خاطر وضعیت نامشخص دارایی‌ها و همچنین بدهی‌های نجومی این دو باشگاه کارشناسان نسبت به واگذاری‌شان تردید دارند. با توجه به این شرایط و همین طور تجربه‌های ناکام گذشته در خصوصی‌سازی اقتصاد کشور، برخی از کارشناسان اعتقاد دارند واگذاری پرسپولیس و استقلال به بخش خصوصی درست نیست.BAZAR VARZESH