تلگرام بازار ورزش

انتقاد مجری تبلیغات دور زمین لیگ از زمان بازی‌ها

بازار ورزش: ساساعت نامناسب برگزاری دربی علاوه بر تاثیر تعداد تماشاگران، صدا مجری تبلیغات دور زمین را هم درآورده است. زمان بازی به گونه‌ای بود که نور آفتاب، مانع از دیده شدن تبلیغات روی ال‌ای‌دی‌های دور زمین می‌شد. احمد تقوی پویا، مدیرعامل شرکت تیراژه فیلم، مجری انحصاری تبلیغات محیطی و تولید محتوای سازمان لیگ، در گفت‌وگو با روزنامه ایران ورزشی از سازمان لیگ به خاطر زمان نامناسب برگزاری بازی‌های مهم انتقاد کرده و گفته این مساله برای او در مواجهه با اسپانسرها مشکل‌زا شده است.

 

او در این گفت‌وگو ادعا کرده که اسپانسرها بابت این موضوع غرامت هم خواسته‌اند. او به ایران ورزشی بدون توضیح دقیق‌تر مبلغ این غرامت را برآورده کرده است: « در هر دربی، به طور متوسط درآمد حاصل از تبلیغات محیطی ما حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیارد تومان است. با توجه به اینکه ال‌ای‌دی‌ها بخشی از تبلیغات محیطی را به خود اختصاص داده‌اند، فکر می‌کنم به خاطر زودتر برگزار شدن بازی و واضح نبودن تبلیغات ال‌ای‌دی باید حدود ۵ میلیارد تومان غرامت بپردازیم.»

 

 مدیرعامل شرکت تیراژه فیلم در ادامه گفته این موضوع را با سازمان لیگ درمیان گذاشته‌ اما شورای تامین با برگزاری دیرتر بازی موافقت نکرده است.

 

تقوی پویا مشکل دیگری مشکل دیگر تبلیغات دور زمین را فناوری قدیمی ال‌ای‌دی‌ها دانسته است: «ما پیشنهاد کرده‌ایم که ال‌ای‌دی‌هایی مطابق با تکنولوژی روز دنیا خریداری شود اما این اتفاق نیفتاده است. در حالی که در فوتبال روز دنیا تکنولوژی ال‌ای‌دی‌های دور زمین فوتبال هر سال به روز می‌شود. ما چون آشنا به کارهای تلویزیونی هستیم، توانستیم این ال‌ای‌دی‌ها را اسمبل کنیم و با ترانس‌های قوی‌تر آنها را تجدیدپذیرتر کردیم. به نوعی وصله پینه‌شان کرده‌ایم اما واقعیت این است که این ال‌ای‌دی‌ها باید عوض شوند.»

 

مدیر عامل مجری تبلیغات دور زمین لیگ البته اشاره‌ای به این موضوع نکرده که شکل فروش و بازاریابی حقوق اسپانسرینگ اصلا نباید به شیوه تبلیغات باشد و در ایران از اساس غلط است.

 

قراردادهای فروش تبلیغات دور زمین لیگ در ایران همواره بحث‌برانگیز بوده و ابهامات زیادی داشته است. مدیر عامل شرکت تیراژه به ایران ورزشی گفته از طریق مزایده صاحب این امتیاز شده است. او درباره قراردادش با سازمان لیگ گفته: «این فصل با سازمان لیگ قرارداد بسته‌ایم و تا سال ۹۹ قرارداد داریم. قرارداد به صورتی است که اگر طرفین توافق کنند و راضی باشند، می‌تواند تمدید شود. قرار شد ما ۱۵ میلیارد تومان، پیش‌پرداخت داشته باشیم که این کار را انجام دادیم. تمام مراحل واگذاری تبلیغات محیطی در چارچوب قوانین و قواعد قانون تجارت انجام شد.»

 

تقوی پویا درباره تاثیر شرایط اقتصادی کشور در اجرای قرارداد توضیح داد: « شرایط اقتصادی هم به گونه‌ای است که اسپانسرها آسیب‌پذیرتر شده‌اند و سخت‌تر حاضر به همکاری هستند. البته تبلیغات محیطی فوتبال به اندازه‌ای مناسب و سودده است که هر اسپانسری را ترغیب می‌کند که به این واسطه دیده شود چون تصاویر هم در برنامه‌های مختلف فوتبالی بازپخش می‌شود و هم مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی بارها و بارها تصاویر و ویدئوهای بازی‌ها را می‌بینند. با این حال اما وضع اقتصادی به گونه‌ای است که بیشتر کمپانی‌ها، ترجیح می‌دهند درآمد و سرمایه خود را صرف تولید کنند.»BAZAR VARZESH