تلگرام بازار ورزش

چالش‌های لیگ نوزدهم: ورزشگاه‌های غیراستاندارد، باشگاه‌های بدهکار، حق پخش و ورود زنان

بازار ورزش: لیگ برتر فوتبال ایران در شرایطی در آستانه نوزدهمین دوره خود قرار دارد که با انواع چالش‌ها و تهدیدها مواجه است.

 

روزنامه ایران ورزشی در گزارشی به تحلیل این مشکلات پرداخته و به نقل از فدراسیون فوتبال جدی‌ترین تهدید برای برگزاری رقابت‌های لیگ را ورزشگاه‌های غیراستاندارد معرفی کرده است. به نوشته ایران ورزشی، فدراسیون بدون اینکه راه‌حلی جدی برای حل این مشکل در نظر داشته باشد، طی نامه‌ای به اداره کل‌های ورزش و جوانان هر استان و همچنین روسای هیأت فوتبال استان‌ها، خواسته است تا در تجهیز و استانداردسازی ورزشگاه‌ها مشارکت کنند و مهدی تاج اما خودش هم نمی‌داند قرار است این مشکل دقیقاً چطور حل شود. .

 

ایران ورزشی نوشته بحث لزوم تجهیز ورزشگاه‌ها به صندلی‌های شماره‌دار و گیت‌های مناسب برای بلیت‌فروشی الکترونیکی در حالی مطرح شده است که هنوز معلوم نیست این هزینه‌ها باید از سوی باشگاه‌ها انجام شود یا هیأت‌های فوتبال استان‌ها. اداره کل‌ ورزش و جوانان هر استان هم که مدعی است اعتبار لازم برای هزینه جهت استانداردسازی ورزشگاه‌ها را ندارد و شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی هم می‌گوید تنها می‌تواند برای ورزشگاه آزادی و تختی تهران هزینه کند و هزینه این شرکت برای ورزشگاه‌های استان‌های دیگر، خلاف قانون است.

 

روزنامه ورزشی دولت دعوای اصلی را بین فدراسیون فوتبال و دولت دانسته است. فدراسیون فوتبال می‌داند که باشگاه‌ها، در حالی که هیچ تملکی بر ورزشگاه‌ها ندارند، زیر بار چنین هزینه‌ای نخواهند رفت. از سوی دیگر در اداره کل ورزش و جوانان هم اعتباری برای استانداردسازی ورزشگاه‌ها در اختیار ندارد. فدراسیون اما پیش از آنکه این معضل را حل کند از شورای تأمین استان‌ها خواسته که از برگزاری بازی در ورزشگاه‌های غیر استاندارد ممانعت به عمل آید.

 

چالش‌های اساسی‌تر

 

ورزشگاه‌ها گرچه اصلی‌ترین مانع و چالش برگزاری لیگ نوزدهم به حساب می‌آیند اما تنها چالش و تهدیدی نیستند که این لیگ سردرگم با آن روبه‌روست. ایران ورزشی یادآوری کرده که حق پخش تلویزیونی و بلیت فروشی الکترونیکی دو چالش اساسی هستند که در راستای استانداردسازی ورزشگاه‌ها پیش پای فوتبال قرار می‌گیرد.

 

جدا از این‌ها باشگاه‌های بدهکار که تقریباً تمامی تیم‌های لیگ برتری به جز تیم‌های اصفهانی را شامل می‌شوند، در حال حاضر امکان ثبت هیچ قراردادی را ندارند و همین موضوع در صورت جدیت سازمان لیگ می‌تواند بعد از موضوع تجهیز ورزشگاه‌ها مانع برگزاری لیگ نوزدهم باشد.

 

اصرار فیفا به ورود زنان به ورزشگاه‌های کشور چالش جدی دیگری است بیش از هر زمانی مسئولین برگزاری لیگ را با یک مشکل بزرگ روبرو کرده است.

 BAZAR VARZESH