تلگرام بازار ورزش

نارضایتی بازیکنان تنیس از پاداش‌های نقدی

جوایز نقدی در اوپن استرالیا به بالاترین میزان خود رسیده است. با این حال بازیکنان از توزیع ناعادلانه درآمدها گلایه دارند.

 

بازار ورزش: اوپن استرالیا اولین گرنداسلم در فصل جدید تنیس که هر سال ژانویه در ملبورن برگزار می‌شود، از روز دوشنبه آغاز شده است. پاداش نقدی این مسابقات امسال در مجموع ۴۲٫۵ میلیون دلار خواهد بود. این میزان که نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته، در تاریخ این مسابقات بی‌سابقه است. با این حال پیش از این مسابقات برخی از بازیکنان نسبت به پاداش‌ها گله کرده‌اند و حتی از کریس کرمود، رییس اتحادیه تنیس‌بازان حرفه‌ای، ای‌تی‌پی، گله‌مندند که به اندازه کافی از منافع آنها دفاع نمی‌کند.

 

برخی از بازیکنان از جمله نواک جوکوویچ، نفر اول جهان، پارسال هم این انتقاد را مطرح کرده بودند که چهار تورنمنت گرنداسلم بخش کمی از درآمدهای خود را به عنوان پاداش نقدی به بازیکنان پرداخت می‌کنند. این در حالی است که چهار تورنمنت اوپن استرالیا، اوپن فرانسه، ویمبلدون و اوپن آمریکا سال به سال پاداش‌های نقدی بیشتری می‌پردازند.

 

بنا بر اعلام برگزارکنندگان اوپن استرالیا جوایز نقدی این تورنمنت تا سال ۲۰۲۳ برای نخستین بار از مرز صد میلیون دلار استرالیا (حدود ۷۲ میلیون دلار آمریکا) خواهد گذشت. در سال ۲۰۰۱ در مجموع تنها ۱۳٫۹ میلیون دلار استرالیا به بازیکنان پرداخت شد. در هشت سال گذشته جایزه نقدی در اوپن استرالیا ۱۵۹ درصد افزایش پیدا کرده است. البته درآمد این تورنمنت هم به میزان چشم‌گیری بیشتر شده. پارسال درآمد این مسابقات در مجموع ۲۴۱ میلیون دلار آمریکا بود. امسال این درآمد به لطف قرارداد جدید فروش حق پخش تلویزیونی به ۲۶۵ میلیون دلار رسیده است.

 

جوکوویچ این انتقاد که بازیکنان برتر فقط دنبال پول بیشتر برای خودشان هستند را رد می‌کند. او در دفاع از خود و سایر بازیکنان برتر می‌گوید آنها فقط خواهان توزیع عادلانه‌تر پاداش‌های نقدی‌اند تا بازیکنانی که در جدول مقدماتی یا در مراحل ابتدایی حذف می‌شوند پاداش بیشتری دریافت کنند: «در حال حاضر فقط صد نفر اول می‌توانند از این ورزش زندگی کنند. تلاش ما همین است که این را تغییر دهیم. ما می‌خواهیم بازیکنان بیشتری بتوانند از پسِ مخارج سفرشان بربیایند و زندگی بهتری داشته باشند.»

 

قهرمان اوپن استرالیا در بخش مردان و زنان حدود ۲٫۹۴ میلیون دلار دریافت می‌کنند. فینالیست‌ها نیز ۹۱۰ هزار دلار می‌گیرند. پاداش نقدی صعود به مرحله نیمه‌نهایی، یک‌چهارم و یک‌هشتم به ترتیب ۴۱۱ هزار، ۲۰۵ هزار و ۱۱۶ هزار دلار است.  یک بازیکن با راه‌یابی به جدول اصلی مسابقات و حضور در مرحله اول ۳۳۵۰۰ دلار دریافت می‌کند. صعود به مرحله دوم ۴۷ هزار و راه‌یابی به مرحله سوم ۷۱ هزار دلار جایزه نقدی در پی دارد.BAZAR VARZESH