تلگرام بازار ورزش

«آمدیم ثواب کنیم، کباب شدیم»

هواپیمایی آتا با انتشار متنی به حواشی ایجاد شده پیرامون استفاده از هواپیمای منقش تیم ملی در مسیرهای روزانه پاسخ داد و با انتقاد از سکوت فدراسیون که از اسپانسرش دفاع نمی‌کند از این اقدام خود دفاع کرد

 

بازار ورزش: روز گذشته خبری منتشر شد که هواپیمای اختصاصی تیم ملی را در حال پروازهای بین شهری نشان می‌داد. به دنبال انتشار این خبر همراه با عکس بحث‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی ایجاد شد که چرا این شرکت از این هواپیما که برای تیم ملی فوتبال در نظر گرفته شده بود، در سایر پروازها استفاده می‌کند.

 

مسئولین فدراسیون فوتبال در اوایل سال پیش از جام جهانی اعلام کردند که با هواپیمایی آتا قرارداد اسپانسرینگ بسته شده و طی این قرارداد این شرکت تا سال ۲۰۱۹ هواپیمای اختصاصی تیم ملی خواهد بود و از این پس سفرهای تیم ملی ایران به صورت رایگان با هواپیمای شرکت آتا صورت خواهد گرفت. از قرار معلوم این قرارداد به صورت تهاتری بود و هیچ گونه پرداخت نقدی‌ای در کار نبود که در همه جای دنیا هم رایج است.

 

حالا هواپیمایی آتا از حواشی ایجادشده دلخور است. به گزارش خبرگزاری ایلنا، این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد: «شرکت هواپیمایی آتا طی سال‌های اخیر، با نگاه ملی به عنوان حامی تیم ملی فوتبال ایران وظیفه خود را ایفا کرده است. همان تیم ملی فوتبال ایران که طی چند دهه به دلیل نبود پروازهای چارتر و تعویض پروازهای پی در پی و طولانی دغدغه مالی و فکری داشت. این نگاه ملی، طی ماه های منتهی به جام جهانی، با تمام دغدغه‌های موجود برای تیم، به یک آبروداری ملی ختم شد. به این معنا که هواپیمایی آتا، برای جلوه بصری بهتر، هواپیمایی که برای پروازهای تیم ملی فوتبال اختصاص داده بود را منقش به طرح ویژه بدنه کرد.»

 

شرکت آتا معتقد است این اقدام او باعث «بازتاب جهانی» حضور تیم ملی در مسکو شد و به «یک اقدام ملی قابل تقدیر» تبدیل شد.

 

در ادامه این بیانیه آتا از رسانه‌ها انتقاد کرده: «اما این روزها این خدمت که فارغ از رنگ‌ها و با نگاه ملی انجام شد، توسط رسانه هایی با امیال رنگی به علامت سئوال تبدیل شده و انگاری که این شرکت هواپیمایی یک فروند هواپیما را تقدیم فدراسیون فوتبال کرده است. معنای بدیهی این اقدام مصداق “آمدیم ثواب کنیم، کباب شدیم” شد.»

 

این شرکت هواپیمایی در ادامه نوشته رفتارهایی این چنین به مرور باعث می‌شود «مجموعه‌ها عطای کار را به لقایش ببخشند.»

 

انتقاد از فدراسیون

 

آتا از فدراسیون فوتبال هم به خاطر سکوت‌اش و اینکه از اسپانسرش در برابر این انتقادها دفاع نمی‌کند شاکی است: «سکوت فدراسیون فوتبال هم در این ارتباط باعث تعجب است، نهاد رسمی که سکوتش در جهت منافع رسانه‌هایی با علایق رنگی است. به معنای بهتر به جای تشکر از‌ این اقدام ملی این‌روزها به زعم عده ای آتا بدهکار شده است.»

 

فدراسیون فوتبال نه تنها از حقوق اسپانسر خود دفاع نمی‌کند، بلکه حتی نه در وب سایت خود و نه در هیچ رسانه و فضای دیگری آتا را به عنوان حامی خود درج نکرده است.

 

آتا با اشاره به هزینه‌هایی که متحمل شده با طعنه به فدراسیون نوشته: «آنهایی که به تخریب یک شرکت هواپیمایی می‌پردازند فقط کافی است به این نکات توجه کنند که بیست روز خواب یک هواپیما برای رنگ‌آمیزی و گذشتن از درآمد بیست روزه یک هواپیما، پرداخت هزینه‌های سرسام‌آور پرواز خارجی بدون اینکه مجموعه آتا انتظار تبلیغ توسط فدراسیون را داشته باشد. مجموعه آتا حتی در برنامه های تبلیغاتی پیش بینی شده نیز حضور نیافته و این اقدام را بر مبنای نگاه وظیفه ملی تلقی کرد.»

 

 

 

 

 BAZAR VARZESH