تلگرام بازار ورزش

اصلاحات پیچیده در بوندس‌‌لیگای اتریش

امیر علیزاده

 

ساختار بالاترین لیگ فوتبال اتریش با کمک یک شرکت مشاوره از این فصل تغییرات اساسی کرده است. به امید هیجان و تماشاچی بیشتر. کارشناسان نسبت به اثربخشی این رفرم خوش‌بین نیستند.

 

فصل جدید مسابقات بوندس‌لیگای اتریش طبق روال هر سال زودتر از سایر لیگ‌های اروپایی در تابستان شروع شد. از هفته گذشته ۱۲ تیم فصل جدید را آغاز کردند. دو تیم بیشتر از سال‌های گذشته. اما این تنها تغییر در لیگ اتریش که عمرش به ۱۰۷ می‌رسد نیست.

 

مسابقات بوندس‌لیگا به دو دور تقسیم شده است. در دور اول ۱۲ تیم طی ۲۲ هفته طبق روال معمول به صورت رفت و برگشت با هم بازی می‌کنند. بعد از هفته بیست و دوم و در پایان دور اول، تیم‌ها به دو گروه تقسیم می‌شوند: شش تیم اول در«گروه قهرمانی» و شش تیم پایین جدول در «گروه راه‌یابی» تقسیم می‌شوند. همزمان امتیاز هر تیم نصف می‌شود تا فاصله‌ها دوباره کم شود. شش تیم گروه قهرمانی در ۱۰ هفته بر سر قهرمانی در لیگ و رده‌های بالای جدول با هم رقابت می‌کنند. در گروه راهیابی، تیم آخر در نهایت به دسته دوم سقوط می‌کند و تیم اول گروه نیز این شانس را پیدا می‌کند تا در یک رقابت حذفی با تیم‌های چهارم و پنجم گروه قهرمانی بر سر صعود به لیگ اروپا بازی کند.

 

در دسته دوم هم تغییراتی با هدف حمایت از باشگاه‌های کوچک‌تر صورت گرفته است. از فصل آینده ۱۶ تیم در دسته دوم بوندس‌لیگای اتریش با هم رقابت می‌کنند. مهم‌تر از افزایش تعداد تیم‌ها این است که از این فصل باشگاه‌های حرفه‌ای و آماتور در دسته دوم به هم می‌خورند.

 

لیگ فوتبال اتریش که از سال ۱۹۷۴ با الگوبرداری از همسایه همز‌بان شمالی حرفه‌ای شد و لیگ فدرال یا همان «بوندس‌لیگا» نام گرفت، این تغییرات پیچیده را به امید هیجان و رقابت و جذابیت بیشتر ایجاد کرده است. در همکاری با شرکت مشاوره هلندی «هایپرکیوب» که چند سال پیش هم روی تغییر ساختار لیگ فوتبال بلژیک کار کرده بود. اما به اعتقاد کارشناسان مشکل لیگ اتریش، فرمت آن نیست. مشکل اصلی اختلاف مالی فاحش میان باشگاه‌های بزرگ‌تر به ویژه ردبول زالسبورگ با باشگاه‌های کوچک‌تر است.

 

 

زالسبورگ در یک دنیای دیگر

 

در واقع فوتبال اتریش هم همان مشکلی را دارد که خیلی از لیگ‌های اروپایی دیگر هم گرفتارش‌اند. در این لیگ‌ها یک باشگاه به دلایل مختلف توانسته فاصله زیادی از سایر باشگاه‌ها بگیرد. در اتریش هم رد بول زالسبورگ با حمایت بزرگ‌ترین تولیدکننده نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان حالا انگار نسبت به سایر باشگاه‌های اتریشی انگار در یک دنیای دیگر است. زالسبورگی‌ها در پنج سال گذشته قهرمان بلامنازع اتریش بوده‌اند. همین برتری باعث شد آنها در لیگ اروپا هم فصل پیش به نیمه‌نهایی راه پیدا کنند. اما هزینه آن را بقیه باشگاه‌های اتریش دارند می‌دهند که در سطح بین‌المللی عملاً دیگر حرفی برای گفتن ندارند. آخرین باری که یک تیم به جز ردبول زالسبورگ به مرحله گروهی لیگ قهرمانان راه یافته، آستریا وین در سال ۲۰۱۳ بود.

 

کمتر کسی حالا باور دارد که این تغییرات در شکل برگزاری لیگ، رقابت‌پذیری بین‌المللی باشگاه‌های اتریشی را خیلی تغییر دهد. این رفرم هم بیشتر به خاطر افزایش هیجان و جذابیت لیگ بوده است که در سال‌های گذشته از کاهش شدید تماشاچی هم رنج برده است. فصل گذشته به طور متوسط ۶۳۸۶ تماشاگر در هر بازی لیگ حضور داشته است. این آمار برای یک لیگ اروپایی بسیار بد است. حالا سازمان لیگ فوتبال اتریش امیدوار است با این تغییرات تماشاگران بیشتری به استادیوم بروند. به خصوص به خاطر بازی‌های حذفی پایان فصل و همین طور با توجه به اینکه وسط فصل هم حالا حساس شده است و تیم‌ها بر سر این رقابت‌ می‌کنند که باید در گروه برنده‌ها بازی کنند یا گروه بازنده‌ها. ضمن اینکه این امید وجود دارد که با این فرمت جدید باشگاه‌های بزرگ‌تری چون راپید وین، آستریا وین و اشتورم گراتس یک جوری بتوانند رقابت نزدیک‌تری با ردبول زالسبورگ داشته باشند.

 

 

 

 BAZAR VARZESH