تلگرام بازار ورزش

درآمد باشگاه‌ها برای هر بازیکن در جام جهانی

‍ بازار ورزش: طبق اعلام رسمی فدراسیون فوتبال هر بازیکن که در فهرست تیم ملی برای جام جهانی روسیه باشد، به ازای هر روز ۸۵۳۰ دلار و تا پایان مرحله گروهی ۱۳۰ هزار دلار برای باشگاه خود درآمد ایجاد می‌کند. اما داستان چیز دیگری‌ست.

 

روز ۳۱ اکتبر سال ۲۰۱۷، فیفا میزان و نحوه محاسبات پرداختی ها را رسما به همه فدراسیون ها ابلاغ کرده است. فیفا توضیح داده که برای جام جهانی روسیه، مبلغ ۲۰۹ میلیون دلار جهت تقسیم بین باشگاه‌هایی که بازیکنانشان را در اختیار تیم های ملی گذاشته‌اند، اختصاص داده است.

 

تنهارقمی که در خبر سایت فدراسیون فوتبال ایران درست درج شده، ۸۵۳۰ دلاری است که به ازای هر روز حضور بازیکن در اردو به باشگاهش تعلق می‌گیرد. اما فدراسیون توضیح نداده که تعداد این روزها از دو هفته پیش از افتتاحیه لغایت یک روز بعد از آخرین بازی هر تیم ملی محاسبه می‌شود. یعنی ۲۴۵۰۰ روز برای مجموعه ۳۲ تیم حاضر و حدود ۲۸ روز برای هر تیمی که قادر به صعود از مرحله گروهی نشود. بنابراین سهم حداقلی تیم ها ۲۳۵۰۰۰ دلار به ازای هر بازیکن می‌شود که نزدیک به دو برابر آن مبلغی است که فدراسیون اعلام کرده است.

 

 

اما همه ماجرا نیست. مبنای محاسبات فیفا وضعیت اشتغال دو سال گذشته بازیکن است و به عنوان مثال اگر بازیکنی که نامش در فهرست نهایی ثبت شده، تابستان گذشته از باشگاهی به باشگاه دیگر نقل مکان کرده باشد هر دو باشگاه از این حضور سود می برند و باید به نسبت روزهای تحت قرارداد، مبالغ پرداختی را بین خود تقسیم کنند.ب بدینترتیب این موارد شامل بازیکنانی چون رامین رضائیان، کاوه رضایی یا مهدی طارمی هم می‌شود و باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس این حق را دارند که برای بودجه فصل آینده خود روی این دریافتی‌ها حساب باز کنند.

 

منبع: ورزش ۳BAZAR VARZESH