تلگرام بازار ورزش

درآمد بوندس‌لیگا از چهار میلیارد یورو گذشت

بازار ورزش: ۳۶ باشگاه دسته‌های اول و دوم بوندس‌لیگا با مجموع درآمدی بالغ بر ۴٫۰۱ میلیارد یورو در فصل ۱۷-۲۰۱۶  یک بار دیگر رکورد خود را شکستند.

 

سازمان لیگ آلمان که متولی این دو لیگ بوندس‌لیگا است دیروز گزارش مالی این سال مالی را ارائه داد. بر اساس این گزارش، دسته اول بوندس‌لیگا با مجموع درآمد ۳٫۳۷۵ میلیارد یورو برای سیزدهمین سال پیاپی رکورد شکست. البته سود ۱۸ باشگاه دسته اول نسبت به سال گذشته ۱۵۰ میلیون یورو کمتر بود.

 

کریستیان زایفرت مدیر عامل سازمان لیگ آلمان (دی‌اف‌ال) به هنگام ارائه گزارش مالی بوندس‌لیگا گفت: «ما در میان لیگ‌های جهان دومین درآمد بالا را داریم. در کل لیگ ما بسیار سالم است.» تنها لیگ برتر انگلستان درآمد بیشتری از بوندس‌لیگا دارد.

۱۶ باشگاه از ۱۸ باشگاه دسته اول بوندس‌لیگا در فصل گذشته سود ثبت کرده‌اند. فقط هرتا برلین و هامبورگ زیان داده‌اند. مجموع درآمد باشگاه‌های دسته اول بوندس‌لیگا نسبت به فصل ۱۶-۲۰۱۵ صد میلیون یورو بیشتر شده است. با این که در فصل گذشته باشگاه‌های کوچکی مثل دارمشتات و اینگولشتات هم در لیگ حضور داشتند.

 

روند رو به رشد درآمد بوندس‌لیگا به لطف قرارداد جدید فروش حق پخش تلویزیونی در این فصل ادامه خواهد داشت. طبق قرارداد جدید باشگا‌ه‌ها ۱٫۱۶ میلیارد یورو در سال درآمد خواهند داشت. زایفرت گفت که به زودی دسته اول بوندس‌لیگا بدون احتساب درآمد دسته دوم به چهار میلیارد خواهند رسید.

 

مدیر سازمان لیگ آلمان توضیح داد که برای همین از این به بعد دیگر موضوع مهم این نیست که درآمد افزایش می‌یابد یا نه، بلکه اینکه این درآمد چگونه مصرف می‌شود. او «البته که انگلیسی‌ها بیشتر پول دارند. ولی ما باید بهترین استفاده را از امکانات‌مان بکنیم. برخی از باشگاه‌ها دارند این کار را می‌کنند. اما بعضی‌ها از باشگاه‌ها هنوز خیلی جای پیشرفت دارند.»

زایفرت از باشگاه‌های دسته دوم بوندس‌لیگا هم ابراز رضایت کرد. با اینکه نیمی از آنها در فصل پیش زیان کردند. مجموع درآمد ۱۸ باشگاه بوندس‌لیگای دو فصل پیش به ۶۳۵ میلیون یورو است. بدین ترتیب دسته دوم بوندس‌لیگا از «لیگ چمپیونشیپ» که دسته دوم انگلستان درآمد بیشتری داشته است. همین طور نسبت به مجموع درآمد لیگ‌های دسته دوم ایتالیا و اسپانیا.

 

رکوردهای دیگری هم در بوندس‌لیگا شکسته شده است. بر اساس گزارش مالی سازمان لیگ آلمان سرمایه باشگاه‌ها به میزان بی‌سابقه ۱٫۳۱۱ میلیارد یورو رسیده است. پرداخت ۱٫۱۷ میلیارد یورو مالیات هم بی‌سابقه بوده است. همین طور ۵۴۲۷۵ شغلی که در ارتباط مستقیم و غیرمستقیم با دو دسته بوندس‌لیگا ایجاد شده است.

 

زایفرت با اشاره به این آمار و ارقام با کنایه به تشکیل کابینه جدید دولت فدرال آلمان گفت: «هر کس وزیر دارایی شود، می‌تواند روی بوندس‌لیگا حساب کند.»

 BAZAR VARZESH