تلگرام بازار ورزش

شیاطین سرخ، قهرمان لیگ پولی فوتبال

فوتبال به تجارت بزرگی تبدیل شده و موفقیت در زمین ضمانتی برای درآمدزایی نیست. مثل منچستریونایتد که در فصل ۱۷ – ۲۰۱۶ با ششم شدن در لیگ برتر عملکرد ضعیفی داشت اما پردرآمدترین تیم جهان بود.

 

بازار ورزش: اما اینطور که دیلوییت در جدیدترین گزارش «لیگ پولی فوتبال» که در آن جدول رده‌بندی پردرآمدترین باشگاه‌های فوتبال را در قالب یک لیگ که بر اساس درآمدشان رتبه‌بندی می‌شوند اعلام می‌کند، منچستر یونایتد با درآمد ۶۷۶٫۳ میلیون یورو (۵۸۱٫۲ میلیون پوند) در رتبه اول قرار دارد.

 

این باشگاه حتی از رئال مادرید که برای دومین سال پیاپی به قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا رسید، لالیگا را فتح کرد و به جام قهرمانی جام جهانی باشگاه‌ها را بالای سر برد درآمد بیشتری داشته.

 

دیلوییت هر سال با بررسی درآمد باشگاه‌های فوتبال یک جدول رده‌بندی ارائه می‌دهد که نام آن را لیگ پول فوتبال نامیده. در جدول این لیگ ۲۰ تیمه، در پایان فصل ۱۷ – ۲۰۱۶، منچستریونایتد پردرآمدترین باشگاه شناخته شده است. این لیست که تازه منتشر شده نشان می‌دهد باشگاه‌های انگلیسی بیشترین درآمد را در بین همه کشورها دارند.

 

مثال دیگری که نشان می‌دهد درآمد سالیانه ربط زیادی به عملکرد در زمین ندارد آرسنال است. آرسنال در لیگ برتر پنجم شدند و امسال اصلا در لیگ قهرمانان اروپا حضور ندارند. سال پیش هم که حضور داشتند در اولین مرحله حذفی شکست خوردند. با این حال با ۴۸۷٫۶ میلیون یورو (۴۱۹ میلیون پوند) تیم ششم جهان هستند.

 

البته عدم حضورشان در لیگ قهرمانان امسال قطعا روی درآمدشان در پایان فصل تاثیر خواهد گذاشت.هرچند جالب است که من‌یونایتد که فصل پیش در لیگ قهرمانان اروپا حاضر نشد ولی توانست قهرمان لیگ اروپا شود، برای دومین سال پیاپی است که قهرمان لیگ پول فوتبال دیلوییت می‌شود.

 

دلیلش هم این است که یونایتد بابت قهرمانی در لیگ اروپا، ۴۴٫۵ میلیون یورو جایزه نقدی گرفت. البته این جایزه شامل مارکت‌پول هم می‌شود که بسته به بزرگی تیم و لیگی که از آن می‌آید متغیر است. اتلتیکومادرید اگر قهرمان همین مسابقات می‌شد بیشتر از نصف یونایتد دریافت نمی‌کرد.

 

Infographic: Football's Top Earning Clubs | Statista You will find more statistics at StatistaBAZAR VARZESH