تلگرام بازار ورزش

منچستر سیتی قوی‌ترین باشگاه جهان از لحاظ مالی

کدام باشگاه‌های فوتبال قدرت مالی بیشتری دارند؟ یک پژوهش که موسسه «ساکرس» انجام داده گویای قدرت باشگاه‌های لیگ برتر انگلستان است. یک باشگاه از چین هم به جمع قدرتمندترین باشگاه‌ها راه پیدا کرده است

 

بازار ورزش: منچستر سیتی از لحاظ مالی قدرتمندترین باشگاه فوتبال جهان است. این را پژوهش جدید «فوتبال فاینانس ۱۰۰» نشان می‌دهد که موسسه «ساکرس» انجام داده است. «ساکرس» برای انجام این پژوهش مهم‌ترین باشگاه‌های فوتبال جهان را مورد بررسی قرار داد و در این گزارش رده‌بندی صد باشگاه دارای بیشترین قدرت مالی را منتشر کرد.

 

«ساکرس» در ارزیابی باشگاه‌ها پنج معیار را لحاظ کرده است:

 

  • ارزش تیم
  • ارزش دارایی‌های ثابت (مانند استادیوم و زمین تمرین)
  • وضعیت نقدینگی
  • سرمایه‌گذاری‌‌های بالقوه مالکین
  • بدهی‌ها

 

در جدیدترین ارزیابی «ساکرس»، منچستر سیتی به امتیاز ۴۸۸۳ رسیده است و بالاتر از آرسنال (۴۵۵۹) و پاری سن ژرمن (۴۱۲۸) در رده اول قرار گرفته است. تنها باشگاه غیراروپایی که در این رده‌بندی در جمع ۱۰ باشگاه اول قرار گرفته، باشگاه گوانگژو اورگرانده از چین است که با این پنج معیار «ساکرس» توانسته ۳۴۲۳ امتیاز بگیرد و در رده چهارم قرار بگیرد.

 

لیگ برتر انگلستان اما با ۸ باشگاه در جمع ۳۰ باشگاه اول جهان، قدرتمندترین لیگ فوتبال جهان از لحاظ مالی است. دلیل اصلی آن ثروت بالای مالکین باشگاه است. در نظر گرفتن این پارامتر باعث شده که دو باشگاه بزرگ اسپانیایی رئال مادرید (رده ششم با ۲۵۷۹ امتیاز) و بارسلونا (رده سیزدهم با ۱۶۲۶ امتیاز) که موسسه هستند و عضو دارند، در این رده‌بندی نسبتاً پایین هستند.

 

به عنوان نمونه باشگاه‌های آلمانی نیز که آنها هم همگی موسسه‌اند و یک نفر نمی‌تواند بیشتر از ۵۰ درصد سهام یک باشگاه را داشته باشد، تنها چهار نماینده در میان ۳۰ باشگاه برتر از لحاظ قدرت مالی دارند: بایرن مونیخ (دهم با ۲۰۸۶ امتیاز)، لایپزیگ (دوازدهم با ۱۶۸۹ امتیاز)، بوروسیا دورتموند (هفدهم با ۱۳۳۱ امتیاز) و بایر لورکوزن (بیست و یکم با ۱۰۰۲ امتیاز).

 

دلیل اینکه بایرن مونیخ با وجود ساختار مالکیتی عضویتی‌شان همچنان نسبت به بسیاری از رقبای خود در رده بالاتری قرار گرفته‌اند این است که هیچ بدهی‌ای ندارند. ارزش تیم بایرن مونیخ نیز ۶۰۳ میلیون یورو برآورد شده است. ارزش تیم منچستر سیتی که در این رده‌بندی اول است، ۶۳۷ میلیارد یورو است.

 BAZAR VARZESH