تلگرام بازار ورزش

سود اقتصادی روسیه از جام جهانی

این گزارش نشان می‌دهد جام جهانی فقط کمی به خاطر این که یک رویداد ورزشی است اهمیت دارد. دنیا فوتبال را ترویج می‌دهد برای این که یکی از بزرگ‌ترین جولانگاه‌های اقتصادی به شمار می‌رود.

 

بازار ورزش: دولت روسیه در اکتبر سال جاری میلادی اعلام کرد که هزینه برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸، ۶۰۰ میلیون دلار بیشتر از آنچه مورد انتظار بود، برآورد شده است. روسیه در ماه ژوئن و ژوئیه سال آینده میلادی میزبان ۳۲ تیم فوتبال است. قرار است بازی های جام جهانی در ۱۱ شهر در روسیه برگزار شود و هزاران هوادار فوتبال در این دوماه میهمان کشور خرس‌ها خواهند بود. دولت روسیه ۳۹۰٫۲ میلیارد روبل معادل ۶٫۷ میلیارد دلار بودجه به برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ اختصاص داده است. ۱٫۵ میلیارد دلار از این بودجه توسط دولت‌های محلی و ۳٫۴ میلیارد دلار آن از شرکت‌های خصوصی و دولتی تامین می‌شود.

 

به گزارش مسکو تایم تحلیل‌گران مالی معتقدند علی‌رغم هزینه سنگینی که دولت باید برای برگزاری این بازی‌ها بپردازد، اقتصاد روسیه از جام جهانی ۲۰۱۸ منتفع می‌شود. تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که طی برگزاری مسابقات جام جهانی افزایش هزینه‌ها و ایجاد شغل‌های کوتاه مدت برای اقتصاد روسیه شبیه به یک شوک عمل کند. براساس این تحلیل‌ها تولید ناخالص داخلی روسیه از ماه آوریل تا سپتامبر سال ۲۰۱۸، ۰٫۲ درصد بیشتر شود و دلیل این رشد هم رونق هتل‌ها، رستوران‌ها، سوغاتی فروشی‌ها و افزایش قیمت ناشی از افزایش تقاضا کالا و خدمات در این بنگاه‌هاست. در این صورت هواداران فوتبال ۳ میلیارد دلار به اقتصاد روسیه کمک می‌کنند.

 

سایت استاتیستا اعلام کرده است که دولت روسیه ۶۲۷ میلیون دلار آمریکا در سازماندهی محلی برای جام جهانی سرمایه گذاری کرده است. برای تامین جوایز، تولید محتوای تلویزیونی، بهره‌برداری از باشگاه‌ها، فناوری اطلاعات، اقامت تیم‌ها ۴۰۰، ۲۴۱، ۲۰۹، ۷۸ و ۴۰ میلیون دلار آمریکا سرمایه‌گذاری شده است. سایت فیفا اعلام کرده است که ۱۲ استادیوم ورزشی با ظرفیت ۵۵۰ هزار نفر در روسیه میزبان بازی‌ها خواهد بود. ۲۷ هتل جدید، ۱۳ بیمارستان و ۱۲ ایستگاه برق برای برگزاری بهتر مسابقات ایجاد شده است و برای ساخت ۱۰ استادیوم ۱۳ هزار نفر به کار گرفته شدند. برگزاری جام جهانی در روسیه ۱۰۰ هزار شغل ایجاد کرده است.BAZAR VARZESH