تلگرام بازار ورزش

فاصله شگفت‌انگیز درآمد لیگ برتر انگلیس با سایر لیگ‌ها

در گزارش سالانه دیلویت، لیگ برتر انگلیس با فاصله زیادی با سایر لیگ‌های اروپایی صدرنشین لیگ‌های فوتبال پردرآمد دنیاست. در این گزارش جزییات درآمدزایی ۵ لیگ برتر انگلیس، آلمان، اسپانیا، ایتالیا و فرانسه بررسی شده است

 

بازار ورزش: شرکت دیلویت، یکی از ۴ شرکت برتر جهان در امر حسابرسی و ارائه خدمات حرفه‌ای است جدید گزارش ورزشی خود به نام «در بالای قوس، بررسی سالانه مالی فوتبال – ۲۰۱۷» را منتشر کرده است.

 

این گزارش تحلیل‌هایی کامل از وضعیت اقتصادی فوتبال و تغییراتش نسبت به سال گذشته دارد.

 

در این گزارش آمده که درآمد شناوری که از حق پخش تلویزیونی مسابقات یوفا حاصل شده به لیگ برتر انگلیس کمک کرده در پایان فصل ۱۶ – ۲۰۱۵، ۹ درصد رشد در درآمد کل نسبت به سال گذشته‌اش داشته باشد. لیگ برتر انگلیس در این فصل ۴٫۸۷ میلیارد یورو درآمد داشت.

 

بر اساس این گزارش ۲.۵۷ میلیادد یورو درآمد لیگ برتر انگلیس فروش حق پخش تلویزیونی بوده و یوفا در فصل ۱۶ – ۲۰۱۵، ۱۰۰ میلیون پوند بیشتر به اتحادیه لیگ برتر انگلیس پرداخته است.

 

از نکات جالب این گزارش، اختلاف بالای درآمد لیگ برتر انگلیس نسبت به سایر لیگ‌هاست. دومین لیگ پردرآمد بعد از انگلیس، بوندسلیگای آلمان است با ۲٫۷۱ میلیلارد یورو دومین لیگ پردرآمد دنیاست که بیش از ۲ میلیارد یورو کمتر از لیگ برتر انگلیس درآمد دارد.

همانطور که در چارت بالا می‌بینید، ۵۳ درصد درآمد لیگ برتر انگلیس از محل فروش پخش تلویزیونی (سبز تیره) بوده است. اما در میان ۵ لیگ برتر اروپا، ایتالیا هرچند با ۱٫۹۱۷ میلیارد یورو چهارمین لیگ پردرآمد جهان است و فاصله زیادی با انگلیس دارد، اما ۶۲ درصد از درآمدش را از حقوق تلویزیونی به دست آورده. این در حالی است که سری A ایتالیا تنها ۱۱ درصد از درآمد فصل ۱۶ – ۲۰۱۵ خود را از روز مسابقه (سبز چمنی – رنگ پایین چارت) – بلیت فروشی و سایر درآمدهای استادیومی – درآورده است.

 

بوندسلیگا هرچند ۳۴ درصد درآمدش (۹۳۳ میلیون یورو) از حق پخش تلویزیونی به دست آورده اما از مجموع اسپانسرشیپ (سبز روشن) و سایر فعالیت‌های تجاری (آبی) ۴۷ درصد از درآمد کلش را تامین کرده که نشان می‌دهد وابستگی زیادی به تلویزیون و روز بازی ندارد.

 

در کل، همانطور که چارت زیر می‌بینید، درآمد ۵ لیگ برتر اروپا ۱۲ درصد رشد داشته و رکورد ۱۳٫۴ میلیارد یورو (مجموع درآمد ۵ لیگ) رسیده است.

 

 

رنگ آبی‌ای که در چارت بالا می‌بینید درآمد لیگ‌های غیربرتر این ۵ کشور برتر اروپاست که نشان می‌دهد ۵ کشور اول فوتبالی اروپا در مجموع حجم بالایی از درآمد کل فوتبال اروپا دارند.

 

در گزارش‌های بعدی جزییات بیشتری از گزارش دیلویت منتشر خواهد شد.BAZAR VARZESH