تلگرام بازار ورزش

راهکارهایی درباره آیین‌نامه انضباطی جدید کنفدراسیون

آرمن ساروخانیان

 

اولین مصاحبه مهدی تاج در سال ۹۶ هشدارهای نگران‌کننده‌ای برای فوتبال ایران داشت. رییس فدراسیون فوتبال در این مصاحبه از جریمه‌های سنگین کنفدراسیون فوتبال آسیا برای بدرفتاری و هنجارشکنی تماشاگران خبر داد. بر اساس این تصمیم پرتاب بطری آب یا قوطی فلزی نوشابه و انداختن لیزر روی صورت بازیکنان، هر بار بین ۳ تا ۵ هزار دلار جریمه دارد. پرتاب مواد آتش‌زا و دودزا مثل نارنجک هم جریمه مشابهی دارد و به گفته او مجموع این جریمه‌ها در یک بازی می‌تواند معادل هزینه‌های یک اردوی تیم ملی تمام شود. مهم‌تر از جریمه‌های مالی، احتمال قطع بازی و محرومیت‌ در بازی‌های بعدی است که می‌تواند به قیمت از دست رفتن امتیازات صعود به جام جهانی تمام شود.

 

تاج در این مصاحبه از تماشاگران خواست برای کمک به فوتبال ایران به این بی‌انضباطی‌ها پایان دهند و از رسانه‌ها خواست که در این باره اطلاع‌رسانی کنند. با این حال فدراسیون برای جلوگیری از تکرار این اتفاقات فعلا راهکار بازدارنده‌ای ندارد و تنها روی همکاری احتمالی تماشاگران حساب کرده است، در حالی که این توصیه‌ها در این سال‌ها نتوانسته به تنهایی کارساز شود. مهم‌ترین عاملی که می‌تواند مسیر این تخلفات را ببندد، کنترل دقیق‌تر تماشاگران و سکوها با استفاده از امکاناتی مثل دوربین‌های مداربسته و بلیت شماره‌دار و همچنین در نظر گرفتن جریمه‌‌های متناسب است.

 

در این سال‌ها ورزشگاه‌های ایران مجهز به صندلی شده‌اند و این امکان وجود دارد که مثل تمام ورزشگاه‌های مدرن جهان بلیت‌ها بر اساس شماره صندلی واگذار شود. در مسابقات بین‌المللی، بلیت جایگاه‌های عادی و ویژه و حتی جایگاه خبرنگاران بر اساس شماره صندلی است و موقعیت استقرار تمام کسانی که وارد ورزشگاه می‌شوند دقیقا مشخص است. این روش نه تنها کاربرد امنیتی دارد، عامل نظم هم هست و تهیه بلیت، ورود و خروج و استقرار تماشاگران را تسهیل می‌کند. در حال حاضر در ایران از این روش برای ‌پیش‌فروش بلیت‌های سینما و تئاتر استفاده می‌شود و به سادگی می‌توان آن را برای مسابقات فوتبال هم اجرا کرد، حتی اگر پیاده‌سازی آن در مقیاس ورزشگاه آزادی در شروع پیچیده‌تر باشد.

 

فروش بلیت علاوه بر عامل در‌آمدزایی به گفته متخصصان امنیت ورزشگاه‌ها کاربرد امنیتی هم دارد و کنترل تماشاگران را میسر می‌کند. رایگان کردن بازی ایران و چین در تعطیلات نوروز اما خلاف این توصیه بود و نتیجه‌اش را با هجوم جمعیت و پرتاب ترقه به سمت کمک داور مشاهده کردیم. فوتبال ایران معمولا در برابر تغییرات مقاومت می‌کند و در سال‌های اخیر تنها به اجبار نهادهای قاره‌ای و بین‌المللی حاضر شده خودش را روزآمد کند، ولی این بخشنامه انضباطی جدید بهانه خوبی است تا استفاده از بلیت‌های شماره‌دار مرسوم شود.

 

بالا رفتن هزینه این تخلفات برای تماشاگران خاطی هم عامل بازدارنده مهمی است. فدراسیون از مسیر وزارت ورزش می‌تواند به فکر تصویب مجازات‌های قانونی برای این افراد باشد.BAZAR VARZESH